Sławomir Jarmuż: Paradoksalna psychologia, czyli zdrowy rozsądek na manowcach

Sławomir Jarmuż: Paradoksalna psychologia, czyli zdrowy rozsądek na manowcach

Sławomir Jarmuż: Paradoksalna psychologia, czyli zdrowy rozsądek na manowcach

Są takie sfery życia, na których wielu z nas zna się dobrze, a przynajmniej tak uważa. Potrafimy wypowiadać się o gotowaniu, być ekspertami w dziedzinie sportu czy udzielać rad dotyczących zdrowia. Oczywiście jesteśmy dobrymi psychologami, generalnie znamy się na ludziach. A jednak pomimo tego przemożnego przekonania niestety nie zawsze dajemy sobie radę w kontaktach społecznych. Najczęściej dlatego, że ulegamy potocznym, ogólnie przyjętym opiniom lub schematom.

W psychologii – a może w ogóle w nauce – najciekawsze jest poszukiwanie tego, co ukryte albo niezrozumiałe bądź przynajmniej nieoczywiste. Wiele z nich dotyczy ważnych spraw w naszym życiu. Dlatego warto wiedzieć, które z naszych przekonań są trafne i przydatne, a które należałoby zweryfikować. Książka Paradoksalna psychologia dotyczy właśnie tych zjawisk, które sprzeciwiają się zdroworozsądkowym sądom. Zarazem rzeczywistość badana przez psychologów nie jest prostym zaprzeczeniem takich sądów. Te bowiem najczęściej pokazują bardziej złożony świat wymykający się prostym regułom.

Zobaczymy więc, dlaczego przekonywanie innych ludzi tak często bywa nieskuteczne, i co zrobić, aby tę skuteczność zwiększyć. Przyjrzymy się powodom, dla których wielu ludzi słabo radzi sobie z kontrolą własnych emocji, myśli i działań. Poznamy błędy i skrzywienia w sposobie, w jaki postrzegamy samych siebie. Z zaskoczeniem odkryjemy sytuacje, w których nasze dobre intencje pomocy innym prowadzą na manowce.

Oprócz perspektywy indywidualnej sporo uwagi poświęcimy funkcjonowaniu w grupie oraz jej wpływowi na nasze prospołeczne zachowania i kreatywność. w reszcie spojrzymy z globalnej perspektywy na związek między pieniędzmi a poczuciem szczęścia. Wszystko to na podstawie rzetelnych badań i sprawdzonych teorii psychologicznych. Słowo „paradoksalny” będzie w tej książce pojawiać się często, gdyż właśnie o takich zjawiskach jest w niej mowa. Zapraszam zatem w podróż po meandrach paradoksów psychologicznych.

Sławomir Jarmuż

Natura ludzka jest bardziej złożona niż nam się często wydaje i niż opisuje ją popularna psychologia. Otwarcie umysłu na paradoksy, wolność od złudzeń i stereotypów to podstawa samopoznania i zrozumienia innych i świata. Dlatego zachęcam do tej lektury, która nie zwodzi prostymi schematami i obietnicami, wymaga dystansu, samorefleksji i – nierzadko – podważania utartych schematów myślenia o sobie i innych, które bezwiednie, zbyt pospiesznie powielamy. Jesteście gotowi?Jacek Santorski, były psychoterapeuta, psycholog społeczny i biznesu, prowadzi Akademię Psychologii Przywództwa
Książka napisana przez doktora Sławomira Jarmuża jest absolutnie wyjątkowa. Autor przedstawia prawdziwą, zweryfikowaną empirycznie wiedzę psychologiczna, pokazując jej ogromną przydatność w przewidywaniu i wyjaśnianiu ludzkich zachowań. Zarazem rozprawia się z wieloma mitami na temat psychologii i pokazuje, że tzw. wiedza zdroworozsądkowa nie zawsze jest prawdziwa. Wszystko to przedstawia w niezwykle zrozumiały i przystępny sposób. Książkę „Paradoksalna psychologia” polecam zarówno tym, którzy psychologii nie znają, ale chcieliby ją poznać, jak i tym, którzy sądzą, że, choć psychologii nie studiowali, znają ją doskonale. Ci pierwsi po lekturze zafascynują się tą dziedziną nauki, ci drudzy – dojdą do wniosku, że się mylili.prof. Dariusz Doliński
Autor: Sławomir Jarmuż
Tytuł: Paradoksalna psychologia. Czyli zdrowy rozsądek na manowcach
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Sopot 2020
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-7489-836-2Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.