Neuron (pojęcie)

Neuron – podstawowa jednostka (składowa) układu nerwowego. PKK I 103.

Neuron – komórka, inaczej nazywana komórką nerwową, wyspecjalizowana w otrzymywaniu i przekazywaniu informacji dla innych komórek ciała. Wiązki wielu neuronów nazywane są nerwami. PKK I 103.    

Neuron czuciowy – komórka nerwowa, która przewodzi informacje od receptorów sensorycznych do centralnego układu nerwowego, inaczej nazywana jest neuronem aferentnym. PKK I 103.

Interneuron – komórka nerwowa przekazująca informacje między neuronami, szczególnie w mózgu i rdzeniu kręgowym. PKK I 104.

Neuron ruchowy – komórka nerwowa, która przewodzi informacje z centralnego układu nerwowego do mięśni i gruczołów. Inaczej nazywana jest neuronem eferentnym. PKK I 104.

Dendryt – rozgałęzione włókno, stanowiące przedłużenie ciała komórki nerwowej, które przekazuje do neuronu. PKK I 105.

Ciało komórki (soma) – część komórki (takiej jak neuron) zawierające jądro, w którym mieszczą się chromosomy. PKK I 105.

Synapsa – mikroskopijna szczelina stanowiąca połączenie między neuronami. Synapsy występują również między neuronami a mięśniami lub gruczołami. PKK 107.

Nasz mózg składa się z miliardów neuronów, czyli niewielkich komórek nerwowych. Neurony dostarczają mocy mózgowi, tak jak mikroczipy komputerowi. Neurony pozostają ze sobą nawzajem w ciągłej komunikacji, wysyłając impulsy elektryczne wzdłuż swoich długich wypustek, które działają jak przewody elektryczne. Kiedy impuls elektryczny dojdzie do końca wypustki, neuron wypuszcza sygnał chemiczny, tak zwany neuroprzekaźnik. Neuroprzekaźnik przekazuje informację, przemieszczając się w przestrzeni między dwoma neuronami – zwanej synapsą – i przyłączając się do drugiego neuronu. Tak więc cały mózg składa się z miliardów neuronów, które aby się ze sobą komunikować, przesyłają między sobą sygnały elektryczne, które następnie zamieniane są w sygnały chemiczne. KRW 23-24.

Kolbki synaptyczne – małe banieczkowate struktury znajdujące się na zakończeniach aksonu, zawierające neuroprzekaźniki, które przenoszą informacje neuronu do synapsy. PKK I 108.

Neuroprzekaźnik – chemiczna informacja, która przesyła neuronalną wiadomość przez synapsę. Wiele neuroprzekaźników jest również hormonami. PKK I 108.

Komórka glejowa – jedna z komórek stanowiąca strukturalną podstawę dla neuronu. Komórki glejowe tworzą również izolację (osłonkę mielinową) aksonu niektórych neuronów, wspomagającą przepływ impulsów elektrycznych. PKK I 110.

Neurony lustrzane – niedawno odkryta klasa neuronów, które aktywują się w odpowiedzi na obserwację czynności lub emocji przejawianych przez innego człowieka. PKK I 138.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.