Richard E. Nisbett, Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej

nisbett-richard-geografia-mysleniaRichard Nisbett w Geografii myślenia metodycznie, inteligentnie i sugestywnie przekonuje, że to, jak myślimy i kim jesteśmy, zależy w dużo większym stopniu od czynników zewnętrznych – takich jak miejsce, w którym się rodzimy i wychowujemy – niż dotąd sądziliśmy. Mówiąc krótko, geografia ma większy wpływ na nasze rozumowanie, odczuwanie i konstruowanie sensów życia niż nasze własne wysiłki czy wola. Z tego też powodu to, co dla człowieka Zachodu wydaje się czymś logicznym i oczywistym, dla przedstawiciela kultury Wschodu może uchodzić za coś kuriozalnego lub nonsensownego – i vice versa. Nisbett zatem spokojnie i metodycznie obala naiwny mit o ludzkiej podmiotowości oraz podważa niebezpieczne przekonanie o wyższości pewnych sposobów myślenia i odczuwania nad innymi. Dość powszechne, niestety, zwłaszcza wśród tych, którzy na skutek własnej niewiedzy i braku elementarnej samoświadomości uważają, że mają prawo rządzić innymi ludźmi – włącznie z decydowaniem o tym, co ludzie ci powinni myśleć, jakie wyznawać wartości i w co wierzyć.. Problem w tym – jak zwykle – że ci, którzy powinni tę książkę przeczytać w pierwszej kolejności, zapewne nie dowiedzą się nawet o jej istnieniu. Ale wszystkim innym Geografię myślenia szczerze polecam. Nie pożałujecie.
Grzegorz Tomicki

Kolejna ważna książka Richarda E. Nisbetta. Autor niezbicie wykazuje, że eksperymenty laboratoryjne ograniczające się do amerykańskich studentów, czy nawet do mieszkańców półkuli zachodniej, nie pomogą nam zrozumieć, jak myśli ogół ludzi. Ta książka dowodzi, że wyjaśnianie sposobu myślenia właściwego dla kultur Wschodu nie może być uznawane za ciekawostkę, ale za konieczność – jeżeli rzeczywiście chcemy rozwiązać problemy współczesnego świata. Ignorując naukę płynącą z tej książki, narażamy się na niebezpieczeństwo.
Robert J. Sternberg 

Kulturowe różnice poznawcze przedstawione w tej przełomowej książce są znacznie głębsze i mają znacznie szerszy zasięg, niż komukolwiek się to mogło wydawać jeszcze dziesięć lat temu. Wyniki badań zaskakują zwolenników poglądów o uniwersalnym charakterze ludzkiego myślenia, imponują badaczom kultury i – prowokują do myślenia wszystkich zainteresowanych ludzkim poznaniem.
Shinobu Kitayama

Richard E. Nisbett, Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej, przeł. E. Wojtych, Smak Słowa, Sopot 2011
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *