Dla kogo?

Stronę tę stworzyłem z myślą o wszystkich zainteresowanych kwestiami psychologicznymi, a więc tym – cokolwiek rzecz upraszczając – co się dzieje w naszych sercach i umysłach. Dlaczego czujemy to, co czujemy? Dlaczego postrzegamy świat, innych ludzi i samych siebie w ten, a nie inny sposób? Oto „zagadnienie najwyższego rzędu i uroku, nadto jeszcze zagadnienie głęboko osobiste”, jak się był wyraził Fryderyk Nietzsche o tym, co swojego czasu zajmowało akurat jego umysł. A czy jest coś bardziej godnego roztrząsania niż zajmowanie się tym, co i jak zajmuje nasze – ludzkie, arcyludzkie – umysły?

Nawigacja

Nawigacja jest bardziej niż prosta, w przeciwieństwie do niektórych zamieszczonych tu treści 😉 Strona główna to klasyczny blog z najnowszymi wpisami. Pod zakładką Księgarnia znajdziecie wszystkie omawiane i cytowane przeze mnie książki. Podstrona Pojęcia to powoli, ale systematycznie rozrastający się słownik terminów psychologicznych, uzupełnionych sporą dawką wypisów z ciekawych książek. Jak się przekonacie, słownik ten niebawem urośnie do niebotycznych rozmiarów, a moje ambicje są jeszcze większe 😉 Bibliografia zawiera rozwinięcie skrótów zamieszczanych przy poszczególnych cytatach, aby każdy mógł sobie w razie potrzeby sięgnąć do źródeł. Klikając na umieszczone tu i ówdzie okładki książek, przechodzi się bezpośrednio do stron, na których można dokonać ich zakupu. Pod banerami i zdjęciami ukrywają się rozmaite promocje i niespodzianki. Słowem, dla każdego coś interesującego, mam nadzieję. A coś jeszcze wymyślę!

Grzegorz Tomicki

Codzienne studiowanie życia

Uczynienie zjawisk codziennego życia przedmiotem zajęć z psychologii społecznej daje wiele korzyści. Studenci otrzymujący informację, która jest w sposób naturalny interesująca, są silniej motywowani do pracy z nią, do jej badania i przyswajania. Ukazanie związku realnych wydarzeń życiowych z procesami psychologicznymi pozwala studentom zrozumieć materiał akademicki na bardziej wyrafinowanym i złożonym poziomie. Wreszcie, i to jest najważniejsze, powiązanie wiedzy czerpanej z książki z wiedzą uzyskiwaną poprzez doświadczenie daje uczącym się coś, co mogą zabrać ze sobą, kiedy zajęcia się skończą – umiejętność zastosowania teorii psychologii społecznej do realizacji swych przyszłych życiowych zadań i do analizowania wydarzeń na świecie. Naszym zdaniem, zajęcia z psychologii społecznej nigdy się nie kończą – stajesz się po prostu swym własnym nauczycielem.

Elliot Aronson, Timothy D. Wilson, Robin M. Akert: Psychologia społeczna. Serce i umysłPsychologia to nauka o zachowaniu człowieka, jednak przedmiot jej badań wykracza poza to, co ujawnia się w sferze świadomej i fizycznej. Choć badania psychologiczne mogą przyjmować formę złożonych poszukiwań, które często wydają się sprzeczne, psychologia wyjaśnia trzy podstawowe obszary: kim jesteś, czego potrzebujesz oraz w co wierzysz.

Ian Wallace: Sto snów, które wszyscy mamy, i co one znaczą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.