Bogdan Wojciszke, Psychologia społeczna

Wojciszke - Psychologia społecznaProfesor Bogdan Wojciszke, psycholog o światowej renomie, napisał podręcznik do psychologii społecznej, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Książka obejmuje wszystkie klasyczne zagadnienia składające się na tę dyscyplinę oraz zagadnienia relatywnie nowe, takie jak kwestie różnic płci, nowych mediów, miłości i władzy. Napisana jasnym i barwnym językiem skupia się na prawidłowościach rządzących ludzką psychiką i postępowaniem. Pokazuje, w jak fascynujący sposób psychologia społeczna odpowiada na pytanie, kim jest człowiek i na czym polega jego społeczna natura. W dydaktyce akademickiej Psychologia społeczna zastąpiła wcześniejszy, również bestsellerowy, podręcznik Profesora Człowiek wśród ludzi.    

Człowiek jest jedyną istotą zdolną do samoświadomości i rozpoznania swojej odrębności, a jednak pozostaje istotą ultraspołeczną. Wszystko, co robimy, myślimy i odczuwany, pozostaje pod kluczowym wpływem innych ludzi niezależnie od tego, czy są oni w danej chwili obecni, czy nie.

Człowiek jest zwierzęciem społecznym, twierdził Arystoteles. Dwa i pół tysiąca lat później wypada dodać, że jesteśmy istotami ultraspołecznymi. Wszystko, co ważne, robimy z innymi ludźmi, a związki z nimi są źródłem większości naszych emocji oraz celem zabiegów pochłaniających większość naszego życia.

Nawet z biologicznego punktu widzenia ludzie są więc niezwykłym gatunkiem, choć oczywiście jeszcze bardziej niezwykła jest zdolność tworzenia sensu i kultury, które też są przedsięwzięciami ultraspołecznymi. Zarówno poczucie sensu, jak i pozwalająca na jego znalezienie kultura są możliwe tylko razem z innymi albo przeciw innym.

Psychologia jest nauką empiryczną – odpowiada na wiele pytań, które ludzie zadawali od zawsze, jednak robi to na podstawie studiów, nie zaś wyłącznie przypuszczeń.

Bohdan Wojciszke
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.