Robert Alberti, Michael Emmons: Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych

Robert Alberti, Michael Emmons: Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych

Robert Alberti, Michael Emmons: Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych

Zmienianie samego siebie to ciężka praca, ale jesteś w stanie ja wykonać, a my pokażemy ci, jak to zrobić. Ta książka zawiera sprawdzony program – ogólnie zwany treningiem asertywności – udoskonalania krok po kroku swoich relacji z otoczeniem. Jesteśmy przekonani, że jeśli popracujesz nad wprowadzeniem go w życie, to będzie ci dobrze służył. Dzięki temu programowi miliony ludzi nauczyły się wyrażać siebie w sposób bardziej efektywny i osiągać więcej celów życiowych.

Jeśli jesteś jak większość z nas, twoja osobista moc jest codziennie osłabiana – w domu w pracy, w szkole, w sklepach i restauracjach, na spotkaniach w klubach – metodami zarówno banalnymi, jak i znaczącymi. Wielu ludzi czuje się zagubionych, nie znajdując właściwego sposobu postępowania. Jak na przykład reagujesz, kiedy:

  • chcesz przerwać słowotok dzwoniącego do ciebie akwizytora?
  • twój współpracownik traktuje cię z góry?
  • twój partner obrzuca cię nieprzyzwoitymi spojrzeniami?
  • wieża stereo u sąsiada dudni o trzeciej nad ranem?
  • jedno z twoich dzieci odnosi się do ciebie opryskliwie?

Czy potrafisz wyrazić ciepłe, pozytywne uczucie wobec innej osoby? Czy bez problemu rozpoczynasz konwersację z nieznajomym na przyjęciu? Czy czasem masz poczucie, że jesteś nieskuteczny przy pokazywaniu innym, czego pragniesz? Czy mówienie „nie” osobom, które potrafią skutecznie przekonywać, stanowi dla ciebie trudność? Czy często znajdujesz się na dole grupowej hierarchii, popychany przez innych? Czy może sam jesteś tym, który rozpycha się łakociami, aby wyszło na twoje?

W tych i wielu innych podobnych sytuacjach wszyscy potrzebujemy pewnej strategii przetrwania: sposobów postępowania, które – przy uszanowaniu godności każdej ze stron – uzmysłowią innym ludziom, że coś jest nie tak. Niektórzy radzą sobie w takich sytuacjach, dławiąc emocje, pogrążając się w milczeniu i ogarniającej ich irytacji. Inni z kolei obrzucają agresora przekleństwami, usiłując go ukarać lub odzyskać przewagę.

Sądzimy, że jest na to lepszy sposób. Jesteśmy zwolennikami równości jako stylu postępowania. Nie stawiania na swoim. Nie odpłacania pięknym za nadobne. Ale też nie nadstawiania drugiego policzka. Uważamy, że bardzo ważne jest utwierdzanie każdego, z kim mamy kontakt, w poczuciu własnej wartości.

Chociaż nie ma jednego właściwego sposobu radzenia sobie w takich sytuacjach, jest kilka podstawowych zasad, które pomogą ci odzyskać pewność siebie i skuteczność w Twoich relacjach z innymi. Dowiesz się o tych zasadach z tej książki. Nauczysz się, jak wypracowywać i stosować taktyki, które są uczciwe i sprawiają, że poczucie godności obu stron nie zostaje naruszone.

Robert Alberti, Michael Emmons

Autorzy: Robert Alberti, Michael Emmons
Tytuł: Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych
Tytuł oryginału: Your perfect right. A guide to assertive living
Tłumaczenie: Maciej Adam Michalski
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Gdańsk 2015
Liczba stron: 306
ISBN: 978-83-7489-395-4

Zalecamy asertywność jako narzędzie służące temu, by twoje relacje z innymi stały się bardziej równorzędne – by uniknąć negatywnych emocji jednej ze stron, jakie często pojawiają się, gdy komuś nie uda się wyrazić tego, co czuje. To podejście do relacji międzyludzkich respektuje godność każdego, pomagając słabszym wyrównać szanse i wyrażać siebie przy jednoczesnym uwzględnieniu praw innych osób. Co więcej, pozwala komunikować innym swoje pozytywne odczucia oraz bronić własnego stanowiska.Robert Alberti, Michael EmmonsDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.