Robert Alberti, Michael Emmons: Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych
Książka „Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych” Roberta Albertiego i Michaela Emmonsa to najlepiej oceniania książką n temat asertywności. Praktyczna wiedza, przejrzysta treść.
Na skróty
Nasza rekomendacja
Najlepsza książka o asertywności, jaką zdarzyło mi się czytać. Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych Roberta Albertiego i Michaela Emmonsa zawiera wszystko, czego oczekujemy od takiej pozycji, czyli przede wszystkim treściwą, praktyczną wiedzę ułożoną w przejrzysty i zrozumiały wywód. Siła porządkująca tej książki jest naprawdę niezwykła, a jej czytanie sprawia autentyczną przyjemność. Rozdział po rozdziale nabieramy bowiem budującego przekonania, że nie tylko zdobywamy nowe, użyteczne informacje, ale też układają się one w logiczny wzór, który wprowadza ład w całą strukturę naszej dotychczasowej wiedzy.
Czym jest asertywność? Jak jej brak wpływa na nasze relacje z innymi, na naszą samoocenę, na jakość naszego życia, na to, kim jesteśmy? Jak ją skutecznie stosować, nikogo przy tym nie krzywdząc? Tego wszystkiego dowiemy się z książki.
Warto też dodać, że afirmowana przez autorów zasada równości między potrzebami własnymi a cudzymi jest dzisiaj wyjątkowo pożądana społecznie, o czym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Podobnie zresztą jak o pożytkach płynących z asertywności. Gorąco polecam!
– Grzegorz Tomicki
Fragment książki
Czy potrafisz wyrazić ciepłe, pozytywne uczucie wobec innej osoby? Czy bez problemu rozpoczynasz konwersację z nieznajomym na przyjęciu? Czy czasem masz poczucie, że jesteś nieskuteczny przy pokazywaniu innym, czego pragniesz? Czy mówienie „nie” osobom, które potrafią skutecznie przekonywać, stanowi dla ciebie trudność? Czy często znajdujesz się na dole grupowej hierarchii, popychany przez innych? Czy może sam jesteś tym, który rozpycha się łakociami, aby wyszło na twoje?
W tych i wielu innych podobnych sytuacjach wszyscy potrzebujemy pewnej strategii przetrwania: sposobów postępowania, które – przy uszanowaniu godności każdej ze stron – uzmysłowią innym ludziom, że coś jest nie tak. Niektórzy radzą sobie w takich sytuacjach, dławiąc emocje, pogrążając się w milczeniu i ogarniającej ich irytacji. Inni z kolei obrzucają agresora przekleństwami, usiłując go ukarać lub odzyskać przewagę. Sądzimy, że jest na to lepszy sposób. Jesteśmy zwolennikami równości jako stylu postępowania. Nie stawiania na swoim. Nie odpłacania pięknym za nadobne. Ale też nie nadstawiania drugiego policzka. Uważamy, że bardzo ważne jest utwierdzanie każdego, z kim mamy kontakt, w poczuciu własnej wartości.
– Robert Alberti, Michael Emmons
Dodaj komentarz