Jeff Bridges, Bernie Glassman: Koleś i mistrz zen

Jeff Bridges, Bernie Glassman: Koleś i mistrz zen

Jeff Bridges, Bernie Glassman: Koleś i mistrz zen

Filozofia zen dla każdego. Znany wszystkim aktor, laureat Oscara Jeff  Bridges i nie tak powszechnie znany, choć uznany mistrz zen Bernie Glassman w luźnych, bezpretensjonalnych rozmowach przybliżają podstawy buddyzmu zen – zwłaszcza w społecznie zaangażowanej odmianie – oraz omawiają sposoby jego praktykowania w codziennym życiu. Nade wszystko zaś rozprawiają po prostu o życiu, nie szczędząc nam intymnych szczegółów z własnych biografii, dzięki czemu ich dialog brzmi wyjątkowo autentycznie i szczerze.    

Z książki Koleś i mistrz zen dowiemy się między innymi, jak z większym dystansem odnosić się do siebie i innych ludzi, jak nie bać się nieoczekiwanych zmian, jak lepiej znosić życiowe katastrofy – a nawet postrzegać je jako wyjątkowe okazje do pozytywnych przemian – oraz jak unikać niepotrzebnych rozczarowań i nie tracić wiary w siebie nawet w najbardziej dołujących sytuacjach. „W życiu nie chodzi bowiem o to, aby w ogóle nie upadać, ale żeby jak najszybciej się podnieść”. Otóż to! A zatem: głowy do góry i do lektury!

Śmiem twierdzić, że ta miejscami żartobliwa, a nade wszystko mądra książka jest w stanie podnieść na duchu największych czarnowidzów, defetystów i ponuraków. Niektórym zaś być może zupełnie odmieni życie. Kolesia i mistrza zen czyta się lub – jak w moim przypadku – słucha znakomicie. To książka do wielokrotnego i owocnego użytku.

Przed lekturą warto obejrzeć film Big Lebovski braci Cohen, do którego obaj panowie nader często się odnoszą i od którego w ogóle wziął się pomysł na tę świetną książkę.

Grzegorz Tomicki

Autorzy: Jeff Bridges, Bernie Glassman
Tytuł: Koleś i mistrz zen
Tytuł oryginału: The Dude and the Zen Master
Przekład: Robert Sudół, Krajewski Andrzej
Wydawca: Wydawnictwo Charaktery
Miejsce i data wydania: Kielce 2014
Liczba stron: 320
Wersję audiobookową czyta: Zbigniew Zamachowski
ISBN: 9788393826742

Nagrodzony Oscarem aktor Jeff Bridges i jego buddyjski nauczyciel Rosi Bernie Glassman przyjaźnią się od ponad dziesięciu lat. W sierpniu 2013 r. opublikowali książkę The Dude and the Zen Master, rozmowę dwojga przyjaciół o tym, co robić w życiu, o spokoju ducha, prawdach życiowych, medytacji i, oczywiście, o filmach. W książce, obfitującej w buddyjskie mądrości życiowe, przyjaciele często przywołują metaforę życia jako łodzi, w której, wiosłując, wciąż płyniemy do brzegu, łudząc się, że dotarcie do celu wędrówki da nam szczęście. Tymczasem zen mówi, że drugi brzeg, czyli to, czego szukamy – sens życia, szczęście, spokój – leży pod naszymi stopami. Może nam się wydawać, że jest to coś, co należy osiągnąć, jak sławę, sukces albo oświecenie, i właśnie dlatego nie dostrzegamy, że już jesteśmy u celu. Książka będzie nie lada gratką dla fanów filmu braci Coen Big Lebowski, w którym Jeff Bridges występuje jako tytułowa postać Jeffrey Lebowski – “The Dude”.
sensus.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *