Julia Bueno: O poronieniu, żałobie i ukojeniu

Julia Bueno: O poronieniu, żałobie i ukojeniu

Julia Bueno: O poronieniu, żałobie i ukojeniu

W książce O poronieniu, żałobie i ukojeniu Julia Bueno poddaje wnikliwej analizie zaznaczone w tytule, niezwykle wrażliwe kwestie, które nie doczekały się dotąd należytego opracowania, przez co ich charakter pozostaje niedostateczne rozpoznany. Tymczasem jest to zjawisko powszechne – niemal co czwarta ciąża kończy się niepowodzeniem. Powściągliwe reakcje, jakie zwykle wywołuje poronienie oraz jego psychiczne konsekwencje, często wzmacniają ich destrukcyjne oddziaływanie. Tworzy się swoiste błędne koło: ponieważ nie rozumiemy złożonej natury poronienia oraz związanej z nim żałoby, nie tylko nie jesteśmy w stanie wesprzeć dotkniętej tym doświadczeniem osoby, ale nasze nieadekwatne reakcje – dystans, milczenie, niezdecydowanie – dodatkowo jej szkodzą, pogłębiając jej osamotnienie i poczucie utraty łączności z innymi. Co więcej, ona sama także nie jest w stanie zrozumieć, jakie psychiczne procesy w niej zachodzą, a związku z tym nie jest w stanie skutecznie zapobiegać ich negatywnym działaniom.

O poronieniu, żałobie i ukojeniu nie jest książką teoretyczną, opierającą się wyłącznie na wiedzy i badaniach naukowych. Julia Bueno już na pierwszych stronach otwarcie i szczegółowo zwierza się z własnych bolesnych przeżyć – na wskroś poruszających – zaś na kolejnych opisuje prawdziwe historie innych kobiet, przez co jej empatyczne, współczujące zainteresowane tematem poronienia i jego skutków jawi się jako w pełni autentyczne i wiarygodne, co w przypadku literatury fachowej nie jest znów takie częste. Po lekturze jej książki nie dziwię się, że w 2021 roku otrzymała ona prestiżową nagrodę British Medical Association Popular Medicine Book Award. Jak sądzę, większą nagrodą dla autorki będzie jednak realna pomoc, jaką jej praca przyniesie wielu czytelniczkom i bliskim im osobom, w co ani przez chwilę nie wątpię.

I jeszcze jedno. Książka Julii Bueno nie należy do tych, które biją terapeutyczną pianę, aby zyskać przychylność czytelników. Zawiera solidną naukową wiedzę oraz konkretne fakty, świadectwa i wynikające z nich wnioski, ale też podejmując wrażliwy temat, otwiera drzwi do dalszych badań i dyskusji, które – mam nadzieję – nastąpią. Tak czy inaczej, milczenie w tej sprawie zostało przerwane. Bardzo dobrze się stało.

Grzegorz Tomicki

Autor: Julia Bueno
Tytuł: O poronieniu, żałobie i ukojeniu
Tytuł oryginału: The Brink of Being: Talking about Miscarriage
Tłumaczenie: Maria Świątkowska
Seria: Psyche/Soma
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2022
Liczba stron: 256
Format: 15,5×23 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788323352006Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *