Nancy McWilliams: Diagnoza psychoanalityczna

Nancy McWilliams: Diagnoza psychoanalityczna

Nancy McWilliams: Diagnoza psychoanalityczna

Nie jestem ani początkującym terapeutą – do których głównie kierowana jest ta książka – ani studentem psychologii, ani tym bardziej doświadczonym klinicystą, ale lektura Diagnozy psychoanalitycznej Nancy McWilliams okazała się dla mnie prawdziwą ucztą. Dzięki niej moja dawna fascynacja psychoanalizą – która ostatnio nieco przygasła – odżyła ze zdwojoną mocą. Czytając inne książki z zakresu psychoanalizy, często czułem się przytłoczony nadmiarem naprędce konstruowanej, zależnej od kontekstu, zmiennej w czasie, a często po prostu nieprecyzyjnej terminologii, przez co ich lektura zamiast rozjaśniać problem, sprowadzała się głównie do rozwikłania kwestii, „co autor miał ma myśli”. Nie każdy zaś autor jest Zygmuntem Freudem, w przypadku którego trud ten jest opłacalny (nawiasem mówiąc, studiowanie Freuda to zajęcie na całe życie). 

Diagnoza psychoanalityczna zawiera zwięzłe omówienie podstawowych pojęć i teorii psychoanalitycznych – ich poręczną, autorską syntezę – a także uzasadnienie diagnozy charakteru, opis różnic indywidualnych rozumianych jako reprezentacja różnych wyzwań rozwojowych, uwagi na temat znaczenia tych kwestii dla terapii oraz omówienie mechanizmów obronnych i ich roli w kształtowaniu charakteru. Wszystko to tworzy przejrzyście wyłożony wzór stałych dotyczących jednostki, które uważamy za jej osobowość.

Jednym z największych atutów książki jest udane sprowadzenie języka psychoanalizy na poziom przyjazny dla czytelnika. „Jeśli zgrzeszyłam – wyznaje autorka – to raczej nadmiarem uproszczeń i generalizacji niż przesadnym komplikowaniem. Zaprezentowałam różne koncepcje tak skrótowo, że wielu specjalistów uznałoby to za nadużycie”. Zbytnia skromność. Efekt jest bowiem wspaniały. Diagnozę psychoanalityczną Nancy McWilliams czyta się nie tylko bezboleśnie, ale wręcz z wielką przyjemnością, pod względem merytorycznym zaś – rzecz jasna – niczego jej nie brak. Szczerze polecam!

Grzegorz Tomicki

W nowym wydaniu Diagnozy psychoanalitycznej Nancy McWilliams przeszła samą siebie. Pierwsza edycja – zasłużenie uważana za klasyk – była integracyjnym majstersztykiem, a druga jest jeszcze lepsza. Jest to jednocześnie niezbędne źródło wiedzy dla początkujących terapeutów oraz cenne narzędzie dydaktyczne i obszerne źródło wskazówek dla doświadczonych klinicystów.
dr David J. Wallin

Autorka: Nancy McWilliams
Tytuł: Diagnoza psychoanalityczna
Tytuł oryginału: Psychoanalytic Diagnosis. Understanding Personality Structure in the Clinical Process
Przekład: Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Sopot 2021
Liczba stron: 480
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: Twarda
ISBN: 978-83-7489-889-8

Dr Nancy McWilliams wykłada w Graduate School of Applied and Professional Psychology na Rutgers University, prowadzi też prywatną praktykę terapeutyczną we Flemington. Była prezeską sekcji psychoanalizy American Psychological Association (Division 39), jest członkinią zespołu redakcyjnego czasopisma „Psychoanalytic Psychology”. Jej książki zostały przetłumaczone na czternaście języków. Doktor McWilliams często wykłada gościnnie w Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach. Jest laureatką licznych nagród, w tym Rosalee Weiss Award, przyznanej przez sekcję psychologów prowadzących niezależną praktykę American Psychological Association (Division 42) za wkład w rozwój praktyki psychoterapeutycznej, a także członkinią honorową American Psychoanalytic Association. Znalazła się w gronie wybitnych naukowców zaproszonych do prowadzenia wykładów z dziedziny psychoterapii i psychoanalizy na University of California w San Francisco w ramach dorocznego projektu upamiętniającego Roberta S. Wallersteina. Jest absolwentką National Psychological Association for Psychoanalysis, pozostaje związana z Center for Psychoanalysis and Psychotherapy of New Jersey oraz współtworzy program szkoleniowy National Institute for the Psychotherapies w Nowym Jorku.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *