Paweł Fortuna: Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę

Paweł Fortuna, Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadęKsiążka Pawła Fortuny Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę pozwala spojrzeć na nasze życiowe porażki – a są one tyleż nieuchronne, co niezbędne do naszego rozwoju – jak na wyjątkowe okazje na dokonanie odważnego przemeblowania w zakresie osobistych celów i sposobów ich realizacji. Skoro stare sposoby zawiodły, spróbujmy nowych. A może to cele, do których dążyliśmy, okazały się niewarte naszych starań? Poszukajmy innych, bardziej odpowiadających naszym potrzebom. Zwykle boimy się zmian i z uporem lepszej sprawy trzymamy się raz nabytych przekonań.  

Paweł Fortuna przekonująco dowodzi, że są to jedne z głównych przeszkód, które stoją nam na drodze do dobrego, twórczego, dającego satysfakcję życia. I to właśnie porażki pozwalają nam te przeszkody pokonać! Czy może być coś bardziej optymistycznego niż odnalezienie pozytywnego sensu w niepowodzeniach? Drodzy Czytelnicy, skoro porażki są OK., to znaczy, że w życiu pozytywne może być dosłownie wszystko. I tego się trzymajmy!

Grzegorz Tomicki

Fragmenty książki:

Kannon M. Sheldon i Sonja Lyubomirsky dowiedli, że poczucie dobrostanu wzrasta zarówno wtedy, gdy zmieniamy swoją aktywność (dołączenie do nowej grupy, zespołu sportowego, zmiana kierunku kariery zawodowej, zaangażowanie się w realizację jakiegoś projektu), jak i wówczas, gdy modyfikujemy sytuację życiową (zmiana miejsca zamieszkania, zakup jakiegoś dobra, załatwienie pozwolenia na parkowanie). Ich zdaniem adaptacja grozi stagnacją i jest niekorzystna nawet wtedy, gdy przyzwyczajamy się do luksusu. Życiowa statyka o hedonistycznym zabarwieniu nie sprzyja lepszej egzystencji, jest tylko pozorem dobrego życia i „świętego spokoju”. Wielokierunkowe działanie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu, a ten, nawet jeśli jest niewielki, wpływa pozytywnie na poczucie własnej skuteczności i nadzieję. Z kolei owe przekonania są jak wiatr nadymający żagiel statku i pchają człowieka do podejmowania coraz śmielszych wyzwań, takich jak na przykład zachowania przedsiębiorcze.

Doświadczenie uczy, że lęk przed zmianą jest doświadczeniem bez porównania trudniejszym niż niedogodności doskwierające już po podjęciu decyzji. Czasem by wejść na drogę zmiany, potrzebny jest jakiś życiowy wstrząs.

Głęboko w naszej naturze tkwi lęk przed sięgnięciem do skarbca swojego potencjału. Utrzymywanie stanu permanentnej drzemki w zakresie rozwoju jest przykre, ponieważ co jakiś czas odzywa się w nas tęskny głos nawołujący do skierowania się ku sobie. najczęściej jest on niestety zagłuszany przez zgiełk codziennych obowiązków oraz docierające z zewnątrz różnorodne apele. Jednak psychika domaga się respektu i przypomina o sobie w czasie życiowych burz i zakrętów. Niepowodzenie jest tylko okolicznością umożliwiającą dokonanie zwrotu, potrzebna jest jeszcze odwaga.

Porażka może zachwiać życiową równowagę, wzbudzając trudne emocje, osłabiając przekonania na własny temat, prowadząc do samotności i blokując dalszą aktywność. Tego typu fala uderzeniowa domaga się podjęcia działań zaradczych. Proces odbudowy siły psychicznej i powrotu do pionu jest określany jako rezyliencja. Wraz z nią pojawia się szansa na wzmocnienie sił psychicznych i związanych z nimi cnót. Dzięki porażce możemy doskonalić inteligencję emocjonalną i kreatywny sposób wyrażania uczuć. Mamy szansę na odkrycie pozytywnych stron takich przykrych emocji, jak: rozczarowanie, smutek, strata, gniew, wstyd i poczucie winy. Odpowiednie odczytywanie i kanalizowanie tych stanów sprzyja obniżeniu stresu i regulacji aktywności celowej.

Paweł Fortuna

Autor: Paweł Fortuna
Tytuł: Pozytywna psychologia porażki. Jak z cytryn zrobić lemoniadę
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Sopot 2017
Liczba stron: 296
ISBN: 978-83-7489-696-2

Paweł Fortuna – polski psycholog, pisarz, kompozytor, coach i trener biznesu. Trzykrotny laureat Nagrody Teofrasta miesięcznika „Charaktery” za najlepszą popularnonaukową książkę psychologiczną oraz trzykrotny laureat nagrody Książka dla Trenera Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.