Lindsay Gibson: Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców

Lindsay Gibson: Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców

Lindsay Gibson: Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców

Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców Lindsay Gibson to jedna tych pouczających książek psychologicznych, które wydają się dotyczyć niewielu ludzi – i zawsze tych innych – a potem okazuje się, że to o nas. Kto z nas jest bowiem w pełni dojrzały w każdym aspekcie swojej osobowości? Kogo rodzice byli w ten idealny sposób dojrzali? Jakimi rodzicami sami jesteśmy lub będziemy?

Anna Chmurka-Zielinska poczyniła taką oto ciekawą refleksję na ten temat: „To, że ta książka dotyczy mnie, to jeszcze przełknę. Ale że będzie jak znalazł dla dzieci, kiedy dorosną… z tym już trudniej się pogodzić. No a jakoś jednak trzeba”. A jakie jest Wasze zdanie?    

Poza wszystkim innym, lektura książki Lindsay Gibson może być doskonałym testem na naszą własną emocjonalną dojrzałość. Już samo sięgnięcie po nią może okazać się pewnym przejawem odwagi, a zatem i dojrzałości. Może więc warto spróbować.

Grzegorz Tomicki

Niniejsza książka opisuje negatywny wpływ, jaki niedojrzali emocjonalnie rodzice wywierają na swoje dzieci – zwłaszcza te wrażliwe emocjonalnie. Dowiesz się z niej też, jak wyleczyć się z cierpienia i dezorientacji, które pojawiają się w następstwie posiadania odrzucającego bliskość emocjonalną rodzica. Niedojrzali emocjonalnie rodzice obawiają się prawdziwych uczuć i bronią się przed bliskością emocjonalną. Stosują mechanizmy radzenia sobie, w wyniku których zamiast zmierzyć się z istniejącą rzeczywistością, próbują stawić jej opór. Nie są skłonni do autorefleksji, dlatego rzadko przyznają się do winy bądź przepraszają. Ich niedojrzałość sprawia, że są niekonsekwentni i niestabilni emocjonalnie oraz ignorują potrzeby swoich dzieci, gdy tylko pojawiają się inne, ważne dla nich sprawy. Dzięki tej książce dowiesz się, że gdy mamy do czynienia z niedojrzałym emocjonalnie rodzicami, potrzeby emocjonalne ich dzieci prawie zawsze przegrywają z ich własnym instynktem samozachowawczym.

Po lekturze tej książki będziesz potrafił rozpoznawać oznaki niedojrzałości emocjonalnej oraz dowiesz się, dlaczego tak często czułeś się samotny. Zrozumiesz w końcu, dlaczego podejmowane przez ciebie próby nawiązania bliskości emocjonalnej nie przyniosły rezultatów, gdy miałeś do czynienia z niedojrzałymi emocjonalnie jednostkami. Nauczysz się sprawować kontrolę nad nadmiernie rozwiniętą empatią, za sprawa której stajesz się emocjonalnym zakładnikiem osób, które stosują manipulację i nie odwzajemniają twoich starań. Nauczysz się też rozpoznawać ludzi otwartych na prawdziwą bliskość emocjonalną, z którymi można nawiązać przynoszącą satysfakcję nić porozumienia.

Skoro brak bliskości emocjonalnej w relacjach z niedojrzałymi emocjonalnie rodzicami jest niezwykle bolesny, dlaczego tak wiele osób nawiązuje równie frustrujące relacje z innymi ludźmi w dorosłym życiu? Najbardziej prymitywne części naszego mózgu każą nam uznawać za bezpieczne to, co znajome. Skłaniamy się do powtarzania sytuacji, których już doświadczyliśmy, wiemy bowiem, jak sobie z nimi radzić. Kiedy jesteśmy dziećmi, nie uświadamiamy sobie ograniczeń naszych matek czy ojców, gdyż perspektywa uznania własnych rodziców za niedojrzałych bądź pełnych wad jest przerażająca. Niestety, zaprzeczanie bolesnej prawdzie na temat naszych rodziców sprawia, że nie potrafimy rozpoznać, gdy inni ludzie krzywdzą nas w podobny sposób w nawiązywanych przez nas relacjach. Mechanizm zaprzeczenia sprawia, że odgrywamy wciąż na nowo ten sam scenariusz, nigdy nie zauważamy bowiem, gdy zaczyna się on powtarzać kolejny raz.

Dzieci, które czują, że nie mogą nawiązać z rodzicami bliskości emocjonalnej, często próbują pogłębić z nimi więź, odgrywając role zgodne, w ich mniemaniu, z oczekiwaniami rodziców. Może im to przysporzyć nieco chwilowej aprobaty, lecz nie doprowadzi do prawdziwej bliskości emocjonalnej. Wycofani emocjonalnie rodzice nie wykształcą nagle zdolności odczuwania empatii tylko dlatego, że dziecko zrobiło coś, aby ich zadowolić. Ludzie – zarówno mężczyźni, jak i kobiety – którym w dzieciństwie brakowało bliskości emocjonalnej, często nie mogą uwierzyć, że ktoś chciałby nawiązać z nimi więź po prostu ze względu na to, kim są. Sądzą, że jeśli chcą zaznać bliskości, muszą udawać kogoś innego i zawsze stawiać drugą osobę na pierwszym miejscu.

Lindsay Gibson, Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców, fragmenty

Autor: Lindsay Gibson
Tytuł: Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Tytuł oryginału: Adult Children of Emotionally Immature Parents: How to Heal from Distant, Rejecting, or Self-Involved Parents
Przekład: Marzena Szymańska-Błotnicka
Seria: Psyche/Soma
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2018
Liczba stron: 256
ISBN: 978-83-233-4428-5

„Książka Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców autorstwa Lindsay C. Gibson to przenikliwy i pełen empatii przewodnik dla każdej osoby, która próbuje zrozumieć i przezwyciężyć długofalowe skutki dorastania w rodzinie cechującej się chłodem emocjonalnym. Znajdziesz w niej mądre rady i proste ćwiczenia, które pomogą ci odrzucić stare wzorce, nawiązać głębszą więź z samym sobą i innymi oraz stać się w końcu osobą, jaką zawsze miałeś być”.
Dr Ronald J. Frederick, psycholog i autor książki Living Like You Mean ItDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.