Lindsay Gibson: Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców

Lindsay Gibson: Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców

Lindsay Gibson: Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców

Niedojrzali emocjonalnie rodzice są impulsywni, nieprzewidywalni, egocentryczni, egoistyczni, sprzeczni wewnętrznie, pozbawieni empatii, roszczeniowi wobec swoich dzieci i w relacjach z nimi nastawieni jednostronnie – potrafią głównie brać, niewiele dając w zamian. Dzieci takich rodziców czują się osamotnione, zdezorientowane, ignorowane, zwykle są na różne sposoby maltretowane, a przy tym obwiniają same siebie, jednocześnie usprawiedliwiając swoich rodziców. I z takim bagażem wchodzą w dorosłe życie, nierzadko wikłając się w związki z osobami podobnie niedojrzałymi jak ich rodzice, co staje się przyczyną ich dalszych nieszczęść.    

Wielu z nas nawet nie przypuszcza, jakie są faktyczne źródła naszych życiowych problemów – a ich rozpoznanie to pierwszy krok w kierunku ich przezwyciężenia. Według słów autorki, w jej koncepcji wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców na dzieci ludzie często odnajdują odbicie swoich własnych osobistych historii: „W jednej chwili zrozumiała staje się postawa rodzica, którego miłość skupia się na nim samym i który odrzucał ich dziecięce próby nawiązania głębszej więzi emocjonalnej. Kiedy pacjenci zyskują pojęcie na temat emocjonalnej niedojrzałości swoich rodziców, dostrzegają wreszcie sens decydujących momentów swojego dzieciństwa. Gdy patrzą na ograniczenia swoich rodziców, obiektywnie przekonują się, że nie muszą być dłużej więźniami ich niedojrzałości”.

Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców to druga pozycja Lindsay Gibson na ten sam temat wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsza – równie świetna – nosiła tytuł Krytyczni, wymagający i dysfunkcyjni rodzice. Jak wyznaczać granice i budować zdrowe relacje. Obie książki dopełniają się wzajemnie, ale można swobodnie czytać je niezależnie od siebie. Z obu też czytelnik wyniesie moc niezwykle ciekawej i – co najważniejsze – praktycznej wiedzy psychologicznej, przydatnej nie tylko dzieciom emocjonalnie niedojrzałych rodziców. Z egocentrycznymi i egoistycznymi ludźmi mamy bowiem do czynienia wszyscy. Dobrze wiedzieć, jak bronić się przed ich destrukcyjnym wpływem.

Grzegorz Tomicki

Autorka: Lindsay Gibson
Tytuł: Jak wyzwolić się spod wpływu niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Tytuł oryginału: Recovering from Emotionally Immature Parents
Przekład: Maria Moskal
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2020
Liczba stron: 272
Format: 15,5×23 cm
ISBN: 978-83-233-4891-7
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *