Suzette Glasner-Edwards: Uzależniony mózg

Suzette Glasner-Edwards: Uzależniony mózg

Suzette Glasner-Edwards: Uzależniony mózg

Przeczytałem w życiu wiele książek na temat uzależnień, w tym oczywiście poradników. Może właśnie dlatego – przez porównanie – książka Suzette Glasner-Edwards Uzależniony mózg nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia. Muszę jednak przyznać, że niczego jej brakuje. Znajdziemy tu wszystkie podstawowe informacje wraz z opisem technik terapeutycznych, uważanych dziś za najskuteczniejsze w walce z nałogiem (terapia poznawczo-behawioralna, uważność, dialog motywujący). Jest przy tym napisana językiem tak jasnym i zrozumiałym, że dla kogoś potrzebującego pomocy może stanowić naprawdę praktyczne źródło wsparcia. Nie ma tu zbędnego teoretyzowania czy rozważań natury egzystencjalno-duchowej. Jest poparty badaniami konkret.  Czyli to, co najważniejsze.

Wartością naddana książki są liczne i urozmaicone ćwiczenia do samodzielnego wykonywania. Niektórzy uważają takie ćwiczenia za niepoważne, a nawet śmieszne czy głupie. Tym zawsze odpowiadam: jeszcze nikomu one nie zaszkodziły, a wielu ludziom pomogły. Każdy musi znaleźć właściwą metodę dla siebie. Im więcej ich znamy i testujemy w praktyce, tym nasze szanse na wyleczenie rosną. Walka z uzależnieniami rzadko przynosi natychmiastowe wyniki. Dlatego liczą się w niej przede wszystkim determinacja, cierpliwość, nadzieja i gotowość do podejmowania kolejnych prób, mimo kolejnych porażek. Aż do skutku.

Uzależniony mózg to idealna książka dla początkujących. Czyli dla tych, którzy dopiero zaczynają myśleć o sobie w kategoriach uzależnienia i/lub którzy postanowili poszukać fachowych i przydatnych informacji na ten temat. W tej książce znajdą ich cały worek. Warto do niego sięgnąć.

Grzegorz Tomicki

Autorka: Suzette Glasner-Edwards
Tytuł: Uzależniony mózg. Jak wyjść z nałogu, wykorzystując techniki terapii poznawczo-behawioralnej
Tytuł oryginału: Addiction Recovery Skills Workbook. Changing Addictive Behaviors Using CBT, Mindfulness, and Motivational Interviewing Techniques
Przekład: Agnieszka Pałanyczko-Ćwiklińska
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Miejsce i data wydania: Sopot 2021
Liczba stron: 248
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Format: 190 x 245 mm
ISBN: 978-83-7489-872-0


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.