Hilary Jacobs Hendel: Niekoniecznie depresja. Zrozum swoje emocje i odzyskaj wewnętrzną równowagę dzięki metodzie Trójkąta Zmiany

Hilary Jacobs Hendel: Niekoniecznie depresja

Hilary Jacobs Hendel: Niekoniecznie depresja

Książka Niekoniecznie depresja. Zrozum swoje emocje i odzyskaj wewnętrzną równowagę dzięki metodzie Trójkąta Zmiany niekoniecznie traktuje o depresji, choć podana w niej wiedza niewątpliwie przed depresją może uchronić, a autorka opisuje także swój własny epizod depresyjny (kiedy w wieku 30 lat dowiedziała się, że jej były mąż ponownie się ożenił).

O czym zatem jest ta książka? O tym, że uczucia to niezwykle skuteczne drogowskazy, podpowiadające, jak wyleczyć dawne rany, pozbyć się lęków i żyć lepiej niż dotąd. A kluczem do tego jest otwarcie się na swoje podstawowe emocje, które mają charakter przystosowawczy, chociaż – co może wydawać się dziwne – są wśród nich strach, złość, smutek i wstręt (obok radości, podekscytowania i pobudzenia seksualnego). Chcecie wiedzieć, jak to się dzieje? Sięgnijcie po książkę. Możecie na tym tylko zyskać, zapewniam was.

Książka Niekoniecznie depresja przedstawia metodę terapeutyczną zwaną Trójkątem Zmiany, co brzmi może nieco ezoterycznie, w gruncie rzeczy jest to po prostu jedna z odmian terapii opartych na emocjach, zwłaszcza psychoterapii dynamicznej opartej na doświadczaniu Diana Foshy, która zresztą napisała więcej niż aprobatywny wstęp do tek książki. Siłą tej terapii jest przede wszystkim prostota, którą niezwykle pozytywnie wpływa na czytelników z problemami emocjonalnymi, porządkując ich myśli i uczucia oraz pozwalając im lepiej poznać samych siebie.

Jak zawsze w takich książkach, najbardziej przejmujące – przynajmniej dla mnie – są przytaczane w nich historie konkretnych ludzi, którzy borykają się z takim czy innym zaburzeniem, czyli po prostu cierpią, czasem wręcz niewyobrażalnie, nie znając nawet prawdziwej przyczyny tego cierpienia – co tym bardziej je potęguje. Pocieszające zaś jest to, że przeważnie podczas terapii udaje się im pomóc. Czasami w zaskakująco prosty sposób, innym razem po żmudnej pracy.

I powiem wam coś, podczas czytania tej książki sam przeżywałem może najgorsze chwile w moim życiu. I za każdym razem, kiedy wracałem do lektury, naprawdę odczuwałem ulgę. Ponieważ uświadamiałem sobie, co się mniej więcej ze mną dzieje i dlaczego. I że to minie. A to naprawdę pomaga.

Grzegorz Tomicki

Autorka: Hilary Jacobs Hendel
Tytuł: Niekoniecznie depresja. Zrozum swoje emocje i odzyskaj wewnętrzną równowagę dzięki metodzie Trójkąta Zmiany
Tytuł oryginału: It’s Not Always Depression. Working the Change Triangle to Listen to the Body, Discover Core Emotions, and Connect to Your Authentic Self
Przekład: Katarzyna Okoń
Seria: Psyche/Soma
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2018
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-233-4521-3

TRÓJKĄT ZMIANY to mapa umysłu wskazująca przejście od poczucia niepokoju do stanu spokoju i jasności. Niezależnie od tego, co cię martwi, z powodu jakich objawów stresu cierpisz, jakie niechciane zachowania przejawiasz lub jakie aspekty osobowości chcesz zmienić, Trójkąt Zmiany przedstawia logiczną, popartą dowodami naukowymi drogę, którą należy podążać, aby wyzdrowieć i odczuć ulgę. Zamiast zagłuszania umysłu narkotykami i alkoholem lub stosowania innych mechanizmów obronnych pozbawiających nas autentyczności i energii, Trójkąt Zmiany proponuje konstruktywny sposób radzenia sobie z wyzwaniami, a także pomaga zrozumieć powody naszego cierpienia.
Hilary Jacobs HendelDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *