Julie A. Fast, John D. Preston: Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich
Przeczytałem w życiu wiele książek psychologicznych. I coraz częściej myślę, że nigdy nie będę miał dość. Zwłaszcza kiedy trafiam na takie perełki jak Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich Julie A. Fast i Johna D. Prestona. Już sam tytuł zapowiada duchową ucztę – są w nim słowa „kochać”, „bliscy”, „zaburzenie” i „rady”. Wspaniały, krzepiący, pełen empatii zestaw pojęć. A w środku jest jeszcze lepiej, jeszcze pozytywniej. Gdyby ludzie czytali więcej takich książek, mniej zaś powieści o przemocy, władzy i pieniądzach, świat byłby lepszy. Ale raczej nie będzie. Jeśli jednak uda mi się zachęcić choć kilka osób, choćby tylko jedną do lektury tego typu psychologicznej literatury, będę mógł powiedzieć, że zrobiłem w życiu coś dobrego. A to rzecz bezcenna.
Autorzy książki Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi przyjmują perspektywę holistyczną, opierającą się na założeniu, że człowiek nie może zmienić jednego aspektu swojego życia, nie zmieniając wszystkich pozostałych. W przypadku zaburzenia afektywnego dwubiegunowego oznacza to leczenie, w którym leki są tylko jednym elementem terapii obok właściwej diety, aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu, zmian stylu życia i zachowania, a także rozpoznawania czynników wyzwalających epizody choroby.
Co najmniej od czasu zapoznania się z tekstami Antoniego Kępińskiego – czyli od samych początków mojej przygody z psychologią – podzielam zasady podejścia holistycznego nie tylko w stosunku do zaburzeń psychicznych, ale w ogóle do traktowania ludzi jako takich. Wszystko wiąże się we wszystkim. Ludzie życie stanowi pewną strukturę, w której każdy element – choćby najbardziej niepozorny – wpływa na wszystkie inne. I vice versa. W związku z czym rozwiązanie poważnych problemów okazuje się czasem dziecinnie proste (wystarczy zmienić jeden element, aby zmieniły się wszystkie inne). Innym razem musimy się sporo, głównie nad samymi sobą, napracować (trzeba zmienić wiele elementów, aby zmienił się ten jeden, o który nam chodzi). Tak czy inaczej, pomóc nam w tym mogą właśnie psychologowie. Byłoby niemądre nie skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia, zwłaszcza że proponowane przez nich rozwiązania często są zupełnie sprzeczne z intuicją, więc same z siebie nigdy nie przyszłyby nam do głowy.
Jak zatem kochać osobę z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym? Tak samo jak każdą inną osobę, a więc z uwzględnieniem jej indywidualnych, specyficznych cech, które czynią ją wyjątkową, jedyną w swoim rodzaju istotę ludzką – czyli tym, kim ze swojej natury jest. Bo czyż nie tak właśnie zawsze kochamy? I czyż nie tak powinniśmy traktować wszystkich innych ludzi, z którymi się w życiu stykamy – ze zrozumieniem i poszanowaniem ich jednostkowości i wyjątkowości?
Książka Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi przedstawia szczegółowe informacje, praktyczne porady i konkretne narzędzia, które pomagają w stworzeniu satysfakcjonującego związku, czerpaniu z niego radości oraz umożliwiają zdrowemu partnerowi realizację własnych celów i marzeń. W najogólniejszym wymiarze zaś autorzy podpowiadają, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę w kontaktach z osobami cierpiącymi na zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Ale jak się faktycznie zachowamy w tej czy innej sytuacji, to już zależy od naszego własnego wyczucia. Książki takie jak ta mogą sprawić, że to wyczucie rozwinie się we właściwym kierunku. Z korzyścią – co najważniejsze – nie tylko dla nas samych.
Grzegorz Tomicki
Zdobywanie wiedzy koniecznej do napisania niniejszej książki oraz tworzenie planu holistycznego leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej, który pomaga mi zachować stabilność emocjonalną na co dzień, zajęło mi ponad dwadzieścia lat. Ivan Kanis był ze mną przez ostatnie dziesięć lat i nie znam słów, które mogłyby wyrazić ogrom mojej wdzięczności za jego miłość i wsparcie. Mieliśmy swoje wzloty i upadki, jak każdy związek, w którym oboje partnerzy cierpią naChAD, ale udało nam się pokonać przeciwności losu. Nasza relacja jest niezwykle mocna. Każde z nas stanowi żywy przykład na to, że osoba, która doświadczała bardzo silnych objawów zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, może cieszyć się zdrowiem i zachowywać stabilność emocjonalną, jeśli działa według planu leczenia holistycznego.
Julie A. Fast
Autorzy: Julie A. Fast, John D. Preston
Tytuł: Kochając osobę z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi. Poradnik dla bliskich
Tytuł oryginału: Loving Someone with Bipolar Disorder: Understanding and Helping Your Partner
Przekład: Aleksandra Haduła
Seria: Psyche/Soma
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2019
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-233-4548-0
Gdzie kupić?
Dodaj komentarz