Rebekkah LaDyne: Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym

Rebekkah LaDyne: Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym

Rebekkah LaDyne: Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym

Odkąd pamiętam, większy lub mniejszy niepokój zawsze był moim podstawowym doznaniem. Nieustannym dążeniem zaś – zgoła marzeniem – osiągnięcie spokoju. Różnie próbowałem go osiągać, z marnym na ogół skutkiem. Aż zacząłem namiętnie i systematycznie wędrować po górach i lasach, tudzież pasjami jeździć na rowerze. Można powiedzieć, że nagle i zupełnie nieoczekiwanie dla mnie samego moje życie diametralnie się zmieniło. Stałem się o wiele spokojniejszy, zyskałem więcej dystansu do siebie i świata. I to bez żadnych przemyślanych, długotrwałych i męczących zabiegów.

Nie analizowałem zbytnio tego, dlaczego tak się dzieje. Nie był to przecież problem, który wymagałby namysłu. Po prostu byłem świadom dobroczynnego wpływu tych zachowań i ochoczo się im oddawałem. Pewne ogólne mechanizmy były mi oczywiście znane: aktywność na świeżym powietrzu, wysiłek fizyczny nagradzany pięknymi widokami, kontakt z naturą, wydzielanie się endorfin, „w zdrowym ciele zdrowy duch” etc.

Po przeczytaniu książki Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym Rebekki LaDyne wiem już dużo więcej. I cieszę się, że moja intuicja okazała się mądrzejsza od rozumu. Kluczowy wniosek z tej wspaniałej książki jest bowiem mniej więcej taki: słuchaj swojego ciała, swoich odczuć, fizycznych doznań – nic na siłę. Nie katuj się konfrontacyjnymi, agresywnymi terapiami. Jeśli w twoim akurat przypadku okażą się nieskuteczne, mogą ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. Rób to, co tobie i twojemu ciału w sposób naturalny sprawia autentyczną, prawdziwą ulgę – bez używek, bolesnego przepracowywania traum i innych szkodliwych lub bolesnych operacji na sobie samym. Pozwól, aby twoje dobrze traktowane ciało pozytywnie oddziaływało na umysł. Próba wywierania wpływu w odwrotnym kierunku – a więc umysłu na ciało – jest zwykle o wiele mniej skuteczna. „Ruch ma ogromną moc”. Spróbuj! Ta książka może naprawdę zmienić twoje życie. Jestem gorącym orędownikiem wyznawanych w niej zasad.

Grzegorz Tomicki

Jest to książka poświęcona wpływowi stresu na nasze umysły i ciała, a także temu, co możemy zrobić, żeby uwolnić się od tego wpływu. Wiele osób desperacko poszukuje nowej strategii redukcji stresu, ponieważ wcześniejsze próby nie przyniosły spodziewanej ulgi. W tej książce przedstawiona została strategia somatyczna.

Podejście somatyczne wykorzystuje przede wszystkim mądrość ciała – umysł odgrywa tu drugorzędna rolę. Wykorzystujemy je, by zregenerować się po stresie, lęku i uczuciu przytłoczenia, które obecne były w naszych ciałach. To podstawa narzędzie MRB (mind-body reset). O stresie i lęku nie tylko myślimy, ale także go odczuwamy. Nasze serce, płuca i żołądek nieświadomie komunikują się z rękoma, nogami, oczami i uszami regularnie przez cały dzień. To wszystko jest częścią skomplikowanego systemu, który ma na celu ocenę zagrożenia i ochronę przed zranieniem, zanim jeszcze zaczniemy myśleć o całej sytuacji. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy nie zwracamy na to uwagi i w najmniejszym stopniu o tym nie myślimy.

Dysponując regulacją somatyczną, nie musimy myśleć o spowalnianiu akcji serca, ułatwianiu trawienia czy zmniejszaniu potliwości. Funkcji tych i tak zazwyczaj nie da się zbyt skutecznie regulować umysłem. Są to zadania ciała. Przez miliony lat ewoluowaliśmy tak, aby nasze organizmy dysponowały precyzyjną i automatyczną reakcją. Tak więc dzięki regulacji somatycznej działamy w zgodzie z ewolucją. Używamy ciała, aby je leczyć. W tym procesie układ ciało-umysł przechodzi od stresu i uczucia przytłoczenia do czujności i spokoju. Centralnym elementem naszego doświadczenia staje się poczucie obecności, bezpieczeństwa i zadowolenia.

Rebekkah LaDyne

Autorka: Rebekkah LaDyne
Tytuł: Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym
Tytuł oryginału: The Mind-Body Stress Reset: Somatic Practices to Reduce Overwhelm and Increase Well-Being
Przekład: Juliusz Okuniewski
Seria: Psyche/Soma
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2021
Liczba stron: 208
Format: 15×23 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788323350347

Rebekkah LaDyne, MS, SEP, od dwudziestu lat jest terapeutką somatyczną, badaczką i edukatorką zajmującą się umiejętnościami związanymi z ciałem i umysłem. Na podstawie szeroko zakrojonych badań w zakresie leczenia ciała i umysłu (prowadzonych na Saybrook University) oraz ponad dwóch dekad pracy w zakresie dobrostanu fizycznego (ang. embodied well-being) stworzyła protokół MBR. Dzięki niemu pomogła tysiącom ludzi na całym świecie rozwinąć umiejętności pracy z ciałem w celu redukcji stresu i poprawy samopoczucia. Należy do United States Association for Body Psychotherapy.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *