Przypadek pacjenta średniowiecznego

James N. Butcher, Jill M. Hooley, Susan Mineka: Psychologia zaburzeń. DSM-5W wiekach średnich (mniej więcej od roku 500 do roku 1500) bardziej naukowe aspekty medycyny greckiej przetrwały w krajach islamskich Środkowego Wschodu. Pierwszy szpital dla psychicznie chorych założono w Bagdadzie w roku 792, a wkrótce otworzono kolejne placówki w Damaszku i Aleppo. W szpitalach tych stosowano humanitarne metody leczenia. Najsłynniejszą postacią medycyny tamtego okresu był pochodzący z Persji Awicenna (ok. 980-1037), zwany księciem lekarzy. Awicenna jest autorem Kanonu medycyny, chyba najczęściej studiowanego traktatu medycznego na świecie. W swoich pracach często wspomina o takich zaburzeniach jak histeria, epilepsja, reakcje maniakalne czy melancholia. Oto studium przypadku ilustrujące wyjątkowe podejście Awicenny do leczenia młodego księcia cierpiącego na chorobę psychiczną.

Przypadek pacjenta średniowiecznego
Pewien książę został dotknięty melancholią i urojeniami, które kazały mu wierzyć, że jest krową. Ryczał jak krowa, czym denerwował wszystkich wokół, krzyczał „zabijcie mnie i zróbcie z mojego mięsa dobry gulasz”. W końcu przestał cokolwiek jeść. Poproszono Awicennę, żeby zajął się tą sprawą. Najpierw posłał pacjentowi wiadomość zalecającą, by był dobrej myśli, gdyż wkrótce zjawi się u niego rzeźnik, na co chory bardzo się ucieszył. Jakiś czas potem Awicenna z nożem w ręku wkroczył do komnaty chorego ze słowami: „Gdzie jest ta krowa, którą mam zabić?”. Pacjent zaryczał krowim głosem, zdradzając miejsce swojego pobytu. Na rozkaz Awicenny pacjentowi związano ręce i nogi i położono go na podłodze. Następnie lekarz obmacał całe jego ciało i zawyrokował: „On jest za chudy i niegotowy na rzeź. Trzeba go utuczyć”. Przyniesiono odpowiednie jedzenie, które teraz pacjent chętnie spożywał. Stopniowo odzyskał siły, pozbył się urojeń i całkowicie wyzdrowiał.


Autorzy: James N. Butcher, Jill M. Hooley, Susan Mineka
Tytuł: Psychologia zaburzeń. DSM-5
Tytuł oryginału: Abnormal Psychology
Tłumaczenie: Sylwia Pikiel, Anna Sawicka-Chrapkowicz
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Gdańsk 2017
Liczba stron: 920
ISBN: 9788374896283Niniejsza książka to najbardziej aktualne i najobszerniejsze źródło wiedzy z zakresu psychologii zaburzeń. Zawiera obowiązujące kryteria diagnostyczne klasyfikacji DSM-5 Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Dzięki niej czytelnik zapozna się z historycznymi zmianami poglądów na temat zaburzeń psychicznych, jak również z najnowszymi podejściami i wynikami badań. Pozna biologiczne, psychospołeczne i społeczno-kulturowe czynniki ryzyka wystąpienia poszczególnych – szczegółowo opisanych – zaburzeń, a także ich obraz kliniczny oraz metody leczenia: terapie psychologiczne i biologiczne.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.