Christine A. Padesky, Dennis Greenberger: Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia

Christine A. Padesky, Dennis Greenberger: Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia

Christine A. Padesky, Dennis Greenberger: Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia

Rzadko pojawia się książka, która może naprawdę zmienić życie. Umysł ponad nastrojem jest właśnie taką książką. Dennis Greenberger i Christine Padesky zawarli esencję mądrości i warsztatu psychoterapeutycznego w nareszcie zrozumiałym podręczniku. Terapeuci, pacjenci i czytelnicy pragnący poprawy jakości życia czytali jego pierwsze wydanie, powracali do niego i polecali je innym.

Terapię poznawczo-behawioralną stosuje się z powodzeniem w leczeniu depresji, zespołu lęku napadowego, fobii, zaburzeń lękowych, napadów złości, zaburzeń związanych ze stresem, problemów w związkach, uzależnienia od alkoholu i narkotyków, zaburzeń odżywania się, objawów psychotycznych oraz większości innych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się na terapię. Podręcznik ten wyjaśnia czytelnikom podstawowe zasady, dzięki którym ta forma terapii okazała się skuteczna w leczeniu wspomnianych zaburzeń.

To niezwykłe, że książka jest napisana tak prosto, iż może służyć jako poradnik, a zarazem uczyć tak ważnych zasad, że przydaje się także na najwyższych szczeblach edukacji zawodowej. Umysł ponad nastrojem to jeden z najlepiej sprzedających się podręczników w terapii poznawczo-behawioralnej, który przetłumaczono na ponad 20 języków.

Ten modelowy podręcznik ustalił standard wykorzystania terapii poznawczo-behawioralnej przez pacjentów. Jasno sformułowane polecenia pomogą terapeutom i czytelnikom trzymać się ściśle jej zasad, a w konsekwencji poprawić jakość swojej terapii i życia. Podręcznik ten będzie skutecznym narzędziem terapii poznawczo-behawioralnej w rękach czytelnika.

Aaron T. Beck M.D., Profesor Emeritus psychiatrii, Uniwersytet Pensylwanii, honorowy przewodniczący Instytutu Terapii Poznawczo-Behawioralnej im. Aarona T. Becka

Podręcznik Umysł ponad nastrojem uczy strategii, metod i umiejętności, których skuteczność wykazano w terapii takich zaburzeń nastroju, jak depresja, lęk, złość, zazdrość czy poczucie winy i wstydu. Opisane tu umiejętności pomagają w rozwiązywaniu problemów w związkach, radzeniu sobie ze stresem, podniesieniu samooceny, wyzbyciu się lęków i zyskaniu większej wiary w siebie. Można je także stosować wówczas, gdy zmagamy się z alkoholem lub narkotykami. Podręcznik opracowano tak, aby czytelnicy mogli krok po kroku rozwijać poznawane umiejętności i móc szybko wprowadzać w życie istotne zmiany.

Nauka przebiega etapami, każdy kolejny rozdział opiera się na wiedzy zdobytej w poprzednich. Struktura książki z licznymi pytaniami i wskazówkami, pomoże czytelnikom w skutecznym stosowaniu zasad terapii poznawczo-behawioralnej, dzięki nim bowiem będą mogli rozwiązywać problemy, doświadczać radości i pełniej cieszyć się życiem. Jedną z najbardziej ekscytujących właściwości terapii poznawczo-behawioralnej jest to, że w jej trakcie pacjenci poznają strategie, dzięki którym stają się własnymi terapeutami.

Podręcznik Umysł ponad nastrojem uczy rozpoznawać i rozumieć zależności między myślami, emocjami, zachowaniami i reakcjami fizjologicznymi, towarzyszącymi zarówno codziennym sytuacjom, jak i najbardziej doniosłym wydarzeniom w naszym życiu. Dzięki niemu nauczymy się inaczej myśleć o sobie i najróżniejszych sytuacjach. Zmienimy wzorce myślenia i zachowania, które sprawiają, że tkwimy w niszczących związkach i pielęgnujemy negatywne emocje. Nauczymy się wprowadzać zmiany w życiu wówczas, gdy określone myśli ostrzegają nas o problemie, który trzeba rozwiązać. Po tych zmianach powinniśmy poczuć się szczęśliwsi, spokojniejsi i bardziej pewni siebie. Umiejętności rozwijane w trakcie pracy z podręcznikiem pomagają też w tworzeniu relacji, którymi w większym stopniu możemy się cieszyć.

Christine A. Padesky, Dennis Greenberger

O książce Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia od lat słyszałem same pochlebne, a nawet entuzjastyczne opinie. Po wnikliwej lekturze najnowszego wydania zgadzam się z nimi wszystkimi. To wyjątkowo komunikatywny i treściwy podręcznik do przeprowadzenia skutecznej autoterapii poznawczo-behawioralnej. Wystarczy przeczytać krótki rozdział wstępny – Zrozumieć problemy – aby dostarczyć sobie materiału do przemyśleń na całą resztę życia. Pozostałe rozdziały służą prezentacji metod, dzięki którym przemyślenia te możemy zamienić w praktyczne sposoby podnoszenia poziomu  samoświadomości i jakości naszego życia. A jest to proces nieustający i sam w sobie sprawiający wielką satysfakcję.

Grzegorz Tomicki

Autor: Christine A. Padesky, Dennis Greenberger
Tytuł: Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę sposobu myślenia
Tytuł oryginału: Mind Over Mood: Change How You Feel by Changing the Way You Think
Przekład: Małgorzata Cierpisz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2017
Liczba stron: 344
Format: 21×28 cm
ISBN: 978-83-233-4212-0

Dr Dennis Greenberger – psycholog kliniczny oraz założyciel i kierownik Centrum Leczenia Depresji i Zaburzeń Lękowych w Newport Beach w Kalifornii. Był przewodniczącym i jest założycielem Akademii Terapii Poznawczej. Od ponad 30 lat prowadzi terapię poznawczo-behawioralną.

Christine A. Padesky – psycholożka kliniczna i współzałożycielka Centrum Terapii Poznawczej w Huntington Beach w Kalifornii. Jest współautorką pięciu książek i wykładowczynią o światowej renomie. Otrzymała Nagrodę im. Aarona T. Becka za znaczący i trwały wkład w dziedzinie terapii poznawczej.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.