Michael Pantalon: Motywacja. Metoda Sześciu Kroków

Michael Pantalon: Motywacja. Metoda Sześciu Kroków

Michael Pantalon: Motywacja. Metoda Sześciu Kroków

Książka Motywacja. Metoda sześciu kroków Michaela Pantalona zaczyna się od efektownego trzęsienia ziemi, tj. opowieści o tym, jak to autorowi udało się nader szybko i skutecznie przekonać do swojej metody wyjątkowo sceptycznie nastawionych ważniaków, pracujących w General Electric. Zaraz potem w krótkich, żołnierskich słowach Pantalon wykłada główną zasadę metody Motywacji Błyskawicznej, dzięki której udało mu się to osiągnąć. Następne rozdziały poświęcone są jej wyczerpującemu analizowaniu, wyjaśnianiu oraz omawianiu jej rozmaitych praktycznych zastosowań.  

W przeciwieństwie do wielu innych publikacji tego typu, czytelnik nie jest przez połowę książki zanudzany obietnicami, czego to się z niej dowie i jak mu ona pomoże w codziennym życiu. Pantalon od razu przechodzi do rzeczy. Nie obawiajmy się zatem, że będzie to kolejna książka o motywacji, która nie zmotywuje nas nawet do tego, żeby doczytać ją do końca. Co do mnie, to nie tylko stało się wręcz przeciwnie, ale nawet już w trakcie czytania zacząłem testować przedstawioną w niej metodę na sobie. Naprawdę działa!

Na czym polega metoda Motywacji Błyskawicznej? Jest nie tylko bardzo prosta, ale też zgodna z całą posiadaną przeze mnie wiedzą psychologiczną. Pomaga ona ludziom nie poprzez pokazywanie im, dlaczego powinni coś zrobić, lecz przez pytanie ich, dlaczego mogliby chcieć to zrobić. Pytania te są następujące:

  1. Dlaczego mógłbyś dokonać zmiany?
  2. W jakim stopniu jesteś gotowy na zmianę? Oceń na skali od 1 do 10.
  3. Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby? (lub, gdy osoba motywowana wybrała 1: co byłoby potrzebne, aby jeden zmieniło się w 2?)
  4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana – jakie byłyby jej pozytywne skutki?
  5. Dlaczego te skutki są dla ciebie ważne?
  6. Jaki jest następny krok, jeśli takowy istnieje?

Dlaczego zadaje się pytania, a nie podaje gotowe rozwiązania? Otóż ludzie podejmują działanie najchętniej wtedy, gdy sami uświadomią sobie, dlaczego czegoś chcą. Krótko mówiąc, metoda Motywacji Błyskawicznej polega na skłonieniu innych ludzi – lub samych siebie – aby skupili się raczej na swoich pragnieniach niż na obawach związanych z działaniami, które powinni w tym celu podjąć.

W metodzie Sześciu Kroków Michaela Pantalona nie ma żadnej magii, hochsztaplerki czy manipulacji. Opiera się ona na ogólniejszej psychologicznej zasadzie: albo koncentrujemy się na negatywnych aspektach naszego życia i w ten sposób je potwierdzamy, albo skupiamy się na tym, czego pragniemy, i zaczynamy postrzegać nasze życie jako dążenie do realizacji tych pragnień.

Jak to zgrabnie ujmuje Pantalon, „dotarcie do własnych pobudek wewnętrznych jest jak zasianie ziarna w żyznej glebie. Nie widać pierwszych etapów wzrostów, ponieważ one zachodzą pod ziemią. Jednak prędzej czy później malutki pęd zmiany przebije się na powierzchnię do światła dziennego – a wszystko to w wyniku tej pierwszej, brzemiennej w skutki rozmowy motywującej”.

Co jeszcze możemy zyskać dzięki Motywacji Błyskawicznej? Głębszy wgląd w samych siebie, poczucie autonomii i sprawstwa, większą kreatywność, inspirację do poszukiwania nowych sposobów rozwiązywania problemów itd. A zatem – odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie numer jeden: dlaczego mielibyśmy chcieć przeczytać książkę Michaela Pantalona Motywacja. Metoda Sześciu Kroków? 😉

Grzegorz Tomicki


Autor: Michael Pantalon
Tytuł: Motywacja. Metoda Sześciu Kroków
Tytuł oryginału: Instant Influence. How to Get Anyone to Do Anything-Fast!
Przekład: Agata Błaż
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Gdańsk 2017
Liczba stron: 208
ISBN: 9788374896870


I jeszcze taki cymesik. Metoda Motywacji Błyskawicznej oparta jest na trzech zasadach, a jedna lepsza od drugiej:

  1. Nikt nie musi absolutnie niczego robić – wybór zawsze należy do danej osoby.
  2. Każdy ma już w sobie wystarczająco dużo motywacji.
  3. Koncentracja na choćby najwątlejszej motywacji jest bardziej skuteczna niż skupianie się na oporze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *