Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem (red. Wojciech Drath, Bogdan de Barbaro)

Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem (red. Wojciech Drath, Bogdan de Barbaro)

Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem, red. Wojciech Drath, Bogdan de Barbaro

Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem to interdyscyplinarna książka, w której autorzy próbują przekonywać, że wiedzenie nie zawsze jest korzystniejsze – dla terapeuty, pacjenta/klienta czy człowieka jako takiego – od niewiedzenia. „Niewiedzenie jest postawą odważną” – otóż to! Ale ta konstatacja to tylko początek drogi. W toku lektury czytelnik raz po raz zmuszony zostaje do zadania sobie prawdziwie inspirującego pytania, które stanowi sedno książki: Kiedy WIEM jest niezbędne, a kiedy potrzebne jest właśnie NIE WIEM?

W poszczególnych rozdziałach specjaliści z różnych dziedzin prezentują komplementarne podejścia do tematu wiedzenia i niewiedzenia: filozoficzne, egzystencjalne, psychoanalityczne i psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne, systemowo-konstruktywistyczne, narracyjnej terapii więzi, terapii Gestalt. Prawdziwa gratka dla miłośników wiedzy, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak z korzyścią dla siebie i innych zarządzać wiedzą i niewiedzą w rozmaitych sytuacjach, w jakich stawia nas życie. Choć może intencją pomysłodawców książki jest raczej skłonić czytelnika do pogłębionej, wielooaspektowej refleksji na ten temat. Bo czy rzeczywiście można się dowiedzieć, jak, kiedy i czego z całą pewnością lepiej byłoby nie wiedzieć? Nie wiem.

Grzegorz Tomicki

VIDEO: Rozmowa z redaktorami książki „Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem” prof. Bogdanem de Barbaro i dr Wojciechem Drathem.

Autorzy: Wojciech Drath, Bogdan de Barbaro (red.)
Tytuł: Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem
Seria: Psychiatria i psychoterapia
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2022
Liczba stron: 272
Format: 15,5×23 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-233-5103-0
Dr n. społ. Wojciech Drath – psycholog, psychoterapeuta, superwizor aplikant Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W 2016 roku obronił doktorat zatytułowany Idea i praktyka niewiedzenia w psychoterapii. Kieruje zespołem terapeutycznym Pracowni nad Sobą. Od 2013 roku jest związany z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku”.

Prof. dr hab. Bogdan de Barbaro – psychiatra, psychoterapeuta i superwizor psychoterapii. W latach 1993-2016 kierował Zakładem Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii, a w latach 2016-2019 Katedrą Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Należy do Editorial Advisory Board pisma „Psychiatry: Interpersonal and Biological Process”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *