Karl Pillemer: Rozłam w rodzinie. Jak uzdrowić relacje z bliskimi

Karl Pillemer: Rozłam w rodzinie. Jak uzdrowić relacje z bliskimi

Karl Pillemer: Rozłam w rodzinie. Jak uzdrowić relacje z bliskimi

Wiele osób doznaje w swym życiu rozmaitych cierpień – często niezwykle dotkliwych – spowodowanych poważnymi konfliktami rodzinnymi. Uznany socjolog rodziny i profesor rozwoju społecznego Karl Pillemer wykorzystał doświadczenie i wiedzę tych osób, aby opracować fachowe strategie zaradcze. W książce „Rozłam w rodzinie. Jak uzdrowić relacje z bliskimi” dostarcza nowych spostrzeżeń, danych, technik i praktycznych wskazówek, dzięki którym można przezwyciężać poważne rozłamy w rodzinie, czyli przebyć drogę – jak brzmi tytuł jednego z rozdziałów – od ochłodzenia stosunków do pojednania.

Mając na względzie fakt, iż przypadkom rozłamów w rodzinie towarzyszy zwykle poczucie wstydu, zakłopotanie, izolacja, a nawet piętno społeczne, autor próbuje też rzucić na ten pogrążony w mroku temat światło świadomości i możliwość dyskusji. Wyraża przy tym nadzieję, że lata jego pracy nad tym projektem i książką znajdą swoje uzasadnienie, jeśli uda mu się osiągnąć jeden cel – stworzyć „środowisko, w którym ludzie będą mogli swobodnie zaakceptować wspomniany problem i otworzyć się na jego rozwiązanie w skuteczny i pozytywny sposób”. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to książka ze wszech miar potrzebna i pożyteczna. I naprawdę dobrze się czyta. Polecam

Grzegorz Tomicki

Wątki ochłodzenia stosunków i pojednania są w tej książce ściśle ze sobą splecione. Zdobyłem o nich olbrzymią wiedzę, zarówno dzięki osobom, które przez wiele lat pozostawały bez kontaktu z członkami rodziny, ja i tym, którym udało się ostatecznie pojednać. Moi rozmówcy, którzy nie nawiązali ponownie relacji z rodziną, nauczyli mnie, jak wyglądają przyczyny i następstwa rozłamu w rodzinie, a także, jak niektóre osoby przechodzą od gniewu i rozpaczy do akceptacji. Skupiam się jednak bardziej na ludziach, którzy tonęli w otchłani takiego rozłamu, a następnie odnaleźli drogę na powierzchnię – jest przeznaczona dla nich i milionów podobnych im osób. Spodziewałem się, że lidzie tacy skutecznie dostarczą praktycznej wiedzy i wskazówek, jak pokonać ochłodzenie stosunków – i nie zawiodłem się w tej kwestii. Książka ta została oparta na ich doświadczeniu, relacjach i poradach.

Dr Karl Pillemer

Karl Pillemer podejmuje temat tabu, ukazując, jak dochodzi do rozłamów w rodzinie i jak otwierać się na perspektywę drugiej strony, by umożliwić proces pojednania. Doskonale łączy wrażliwość na ludzkie dramaty, z dyscypliną badacza-naukowca. Pisze obiektywnie, ale nie beznamiętnie. Nie staje po żadnej ze stron, a właściwie staje po obu. Wnika w dramat bliskich osób rozdzielonych przepaścią lęku, uznaje ich ból, ale nie gasi nadziei. Wskazuje jak wyjść z pułapki poczucia krzywdy, niezrozumienia, odtrącenia, jak przyjąć odpowiedzialność, uznać ograniczenia i skupić się na tym, co możliwe. Polecam tę książkę wszystkim, którzy zmagają się z rozłamem wśród najbliższych. Będzie też bardzo pomocna dla psychoterapeutów i innych osób zawodowo zajmujących się pomaganiem rodzinom”.

Dr Wojciech Drath, redaktor książki Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem, wiceprezes zarządu Fundacji Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku

Autor: Karl Pillemer
Tytuł: Rozłam w rodzinie. Jak uzdrowić relacje z bliskimi
Tytuł oryginału: Fault Lines: Fractured Families and How to Mend
Tłumaczenie: Agnieszka Kasprzyk
Seria: Psyche/Soma
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2022
Liczba stron: 304
Format: 15,5×23 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-233-5147-4
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *