Radość mówienia (ciekawe eksperymenty)

James W. Pennebaker, Joshua M. Smyth: Terapia przez pisanie

James W. Pennebaker, Joshua M. Smyth: Terapia przez pisanie

Na początku drogi zawodowej Jamie [James W. Pennebaker] zafascynował się trzema, pozornie niezwiązanymi z sobą zjawiskami: przyjemnością z mówienia, rolą wykrywania kłamstw i wpływem rozumienia samego siebie na relację umysł-ciało (a szczególnie na stan zdrowia i samopoczucie). Połączenie tych obserwacji stało się podstawą intrygującej koncepcji, która może pomóc w wyjaśnianiu skutków utrzymywania informacji w tajemnicy oraz konfrontacji z doświadczeniami emocjonalnymi. Po ukończeniu studiów Jamie zaczął wykładać podstawy psychologii grupie 300 studentów pierwszego roku. Pewnego dnia podczas zajęć podzielił ich na małe zespoły złożone z ludzi, którzy nie znali się nawzajem. Osoby przydzielone do danej grupy miały ze sobą rozmawiać przez 15 minut na dowolny temat. Jak można było przewidzieć, studenci rozmawiali o tym, skąd pochodzą, dlaczego wybrali takie a nie inne studia i w którym akademiku mieszkają; mówili o wspólnych znajomych, komentowali pogodę i poruszali inne tematy typowe dla zwykłego spotkania towarzyskiego.

Gdy 15 minut minęło, wszyscy wrócili na swoje zwykłe miejsca i ocenili, jak długo mówiły poszczególne osoby w grupie, jak bardzo oni sami polubili członków grupy i jak dużo się od nich dowiedzieli. Rezultaty doświadczenia były dość zaskakujące:

  • Im więcej studenci mówili o sobie, tym bardziej pozytywnie oceniali grupę.
  • Im więcej studenci mówili o sobie, tym częściej twierdzili, że dowiedzieli się dużo o pozostałych osobach w grupie.

Można więc powiedzieć, że jako członkowie grupy, im bardziej dominujemy podczas rozmowy, tym więcej – w naszej ocenie – dowiadujemy się o innych. Okazuje się także, iż wolimy mówić niż słuchać. Większość z nas uważa komunikowanie własnych myśli za niezwykle przyjemne i pouczające doświadczenie.

James W. Pennebaker, Joshua M. Smyth: Terapia przez pisanie

Autor: James W. Pennebaker, Joshua M. Smyth
Tytuł: Terapia przez pisanie
Tytuł oryginału: Opening Up by Writing It Dowan
Przekład: Aleksandra Haduła
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2018
Liczba stron: 272
ISBN: 978-83-233-4360-8Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.