Matthew McKay, Patrick Fanning, Avigail Lev, Michelle Skeen: Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?
Problemy interpersonalne – a miewamy je wszyscy – to po prostu nawracające problemy w relacjach z innymi ludźmi. Są to trudności w układaniu sobie stosunków z partnerem, rodziną, przyjaciółmi, kolegami, współpracownikami i innymi osobami, które utrzymują się od dawna, występują często i zwykle wykazują mniej więcej taki sam wzorzec. To właśnie przez ten wzorzec-schemat odnosimy niezwykle frustrujące wrażenie, że oto historia znów się powtarza. Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze.
Przyczyną problemów interpersonalnych są nieadaptacyjne strategie radzenia sobie, czyli niezbyt pomocne sposoby, jakie zazwyczaj stosujemy, by radzić sobie ze stresem w relacjach międzyludzkich. Zygmunt Freud nazywał je mechanizmami obronnymi.
Matthew McKay, Patrick Fanning, Avigail Lev, Michelle Skeen: Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?
Problem ze wszystkimi nieadaptacyjnymi strategiami radzenia sobie polega na tym, że na krótką metę są one nieco pomocne, chroniąc cię przed stresem w relacjach z pewnymi osobami, więc wciąż je stosujesz. Czasem jednak przekształcają się w nieelastyczne, utrwalone wzorce zachowań – zaczynasz reagować w ten sam sposób we wszystkich sytuacjach społecznych. Niewłaściwe strategie radzenia sobie zostają uogólnione i się utrwalają, przynosząc najczęściej opłakane skutki.
Schemat działa jak soczewka, która zmienia i zniekształca obraz. W momencie uaktywnienia schematu zaczynasz patrzeć na siebie i na swoje relacje w sposób, który pogrąża cię w emocjonalnym bólu. Czynników wyzwalających schematy nie da się uniknąć. Ale jeśli nauczysz się je rozpoznawać, będziesz w stanie lepiej dostosować swoje reakcje.
Książka Relacje na huśtawce zawiera mnóstwo rad i ćwiczeń, pomagających rozpoznawać i przezwyciężać szkodliwe schematy radzenia sobie ze stresem. Do najważniejszych strategii proponowanych przez autorów należą: uważność, zaprzestanie walki z własnymi myślami oraz defuzja poznawcza, czyli obserwowanie, nazywanie i pozbywanie się natrętnych myśli (co przypomina trochę buddyjskie techniki medytacyjne). Niektóre z tych technik mogą wydawać się proste i trywialne, ale często doskonale się sprawdzają.
Poza wszystkim innym, książka skłania do autoanalizy, a to jest zawsze fascynująca podróż. Uczy także, jak czerpać przyjemność z życia tu i teraz, bez zbędnego zamartwiania się o przyszłe katastrofy, które – statystycznie rzecz biorąc – prawie nigdy nie następują. Uświadamia, że każda myśl jest tylko myślą i nie stanowi realnego zagrożenia. W ten sposób samo czytanie Relacji na huśtawce staje się przyjemne i odstresowujące. Wiem, bo sprawdzałem.
Grzegorz Tomicki
Autorzy: Matthew McKay, Patrick Fanning, Avigail Lev, Michelle SkeenTytuł: Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?
Tytuł oryginału: The Interpersonal problems workbook : ACT to End Painful Relationship Patterns
Przekład: Aleksandra Haduła
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Sopot 2018
Liczba stron: 176
ISBN: 978-83-7489-752-5 Gdzie kupić?
Dodaj komentarz