Aaron T. Beck, Fred D. Wright, Cory F. Newman, Bruce S. Liese: Terapia poznawcza uzależnień

Terapia poznawcza uzależnień

Aaron T. Beck, Fred D. Wright, Cory F. Newman, Bruce S. Liese: Terapia poznawcza uzależnień

Książek o uzależnieniach w języku polskim jest wciąż stanowczo za mało. Kompetentnych, kompleksowych podręczników samopomocowych lub przeznaczonych dla specjalistów jeszcze mniej. Terapia poznawcza uzależnień Aarona Becka – twórcy terapii poznawczej ­– i jego współpracowników wypełnia tę lukę w sposób najlepszy z możliwych. Skierowana jest zarówno do terapeutów, samych osób uzależnionych, jak i wszystkich zainteresowanych tematyką uzależnień. Kto bowiem nie jest w większym lub mniejszym stopniu uzależniony od jakichś nałogów czy nawyków, które mają niekorzystny wpływ na jego życie?

Aaron T. Beck, Fred D. Wright, Cory F. Newman, Bruce S. Liese: Terapia poznawcza uzależnień  

Książka zawiera ogromny zasób teoretycznej, a zwłaszcza praktycznej wiedzy o tym, jak skutecznie radzić sobie z rozmaitymi uzależnieniami – głównie, ale nie tylko, od narkotyków i alkoholu. Wyłożona jest ona w sposób prosty, obrazowy i sugestywny za pomocą jasnej argumentacji i wymownych przykładów. Poza wszystkim innym, Terapia poznawcza uzależnień – jak przystało na proponowaną w nim metodę – uczy zdrowego krytycyzmu wobec siebie i świata, poszerza horyzonty myślowe oraz zwiększa samoświadomość, tak że korzyść z jej lektury odniosą dosłownie wszyscy.

Grzegorz Tomicki

Co proponują autorzy Terapii poznawczej uzależnień, mający wieloletni kontakt i ogromne doświadczenie w pracy z pacjentami uzależnionymi? Przede wszystkim dokładne, przygotowane na podstawie bardzo bogatej bibliografii, omówienie mechanizmów uzależnienia z punktu widzenia poznawczo-behawioralnego, ponadto szczegółowy, „krok po kroku”, opis stosowanych w terapii metod i technik.

Szczególne miejsce poświęcają znaczeniu empatycznej, niekoniecznie dyrektywnej i konfrontacyjnej relacji terapeutycznej. Zwracają uwagę na potrzebę dokładnej diagnozy obszarów problemowych pacjenta, nie tylko tych związanych z uzależnieniem. Pokazują możliwe zagrożenia pojawiające się w przebiegu terapii. Zajmują się zaburzeniami towarzyszącymi uzależnieniom – zaburzeniami osobowości, lękowymi, depresyjnymi. Piszą o kryzysach w terapii i przykrych emocjach oraz o sposobach radzenia sobie z nimi zarówno przez pacjenta, jak i terapeutę. Przytaczają fragmenty sesji terapeutycznych. Zamieszczają metody kwestionariuszowe, pomocne w pracy terapeutycznej. Ponadto podkreślają, że ich propozycja nie stoi w sprzeczności z innymi ujęciami terapii uzależnień czy działalnością grup samopomocowych. Jak na jeden podręcznik to bardzo dużo.

Jan Chodkiewicz

Autorzy: Aaron T. Beck, Fred D. Wright, Cory F. Newman, Bruce S. Liese
Tytuł: Terapia poznawcza uzależnień
Tytuł oryginału: Cognitive Therapy of Substance Abuse
Przekład: Jan Chodkiewicz, Joanna Witkowska
Seria: Psychiatria i psychoterapia
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2007
Liczba stron: 364
Format: B5
ISBN: 978-83-233-2365-5

Ważnym aspektem modelu poznawczego jest możliwość łączenia występujących w nim technik z innymi modelami terapii uzależnień, takimi jak AA czy budowanie wsparcia rodzinnego lub sieci wsparcia społecznego.American Journal of Psychiatry
Warto korzystać z tego opracowania i polecać je innym jako bogaty w treści przewodnik po praktyce klinicznej. Wzbogacona informacjami na temat rezultatów terapii, ta mądra i niosąca nadzieję książka w ogromnym stopniu przyczyni się do włączenia terapii poznawczej do programów leczenia uzależnień.Contemporary Psychology



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *