John B. Arden: Umysł, mózg, gen. W kierunku zintegrowanej psychoterapii

Umysł mózg gen

John B. Arden: Umysł, mózg, gen. W kierunku zintegrowanej psychoterapii

Co kilka lat jakaś nowa metoda terapeutyczna rości sobie pretensje do bycia tą jedynie słuszną i skuteczną, często staje się modna, po czym równie szybko popada w zapomnienie. W książce Umysł, mózg, gen John Arden przedstawia propozycję terapii zintegrowanej, która uwzględnia nie tylko dotychczasowe modele psychoterapeutyczne, ale też odkrycia takich prężnie rozwijających się dziedzin naukowych jak neurobiologia, psychoimmunologia czy epigenetyka. Niech nas nie zniechęcają te obco brzmiące nazwy. Nauki te zajmują się wprawdzie niezwykle skomplikowanymi problemami i mają swoje wyszukane metodologie, ale ich ogólny przekaz jest jasny. Dowodzą one mianowicie, że geny, procesy chorobowe, zdrowie psychiczne, nasze emocje, myśli, styl życia i doświadczenia są ściśle ze sobą sprzężone, czyli wzajemnie na siebie oddziałują.

John B. Arden: Umysł, mózg, gen. W kierunku zintegrowanej psychoterapii

Oznacza to, że nie tylko geny i mózg wpływają na nasz umysł i dyspozycje psychiczne, a przez to na nasze emocje, zachowania i jakość życia, ale że jest także odwrotnie: nasze myśli, zachowania i związane z nimi doświadczenia wpływają zwrotnie na nasz mózg i geny. Krótko mówiąc, jesteśmy neuroplastyczni. Geny nas nie determinują. Nie tylko posiadamy pewne skłonności, ale możemy je zwrotnie kształtować – wyzbywać się tych niepożądanych, wzmacniać zaś te, które nam służą.

Jak twierdzi Arden, psychoterapia i medycyna zmieniają obecnie swój zakres kompetencji. Charakterystyczna dla przeszłości fragmentaryzacja zanika. Wszystkie czynniki mające negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne są częścią złożonej sieci interakcji i muszą być traktowane łącznie. Jeśli terapeuci i lekarze chcą naprawdę pomagać ludziom, powinni ich postrzegać całościowo. Bez uwzględnienia tego, w jaki sposób ciało wpływa na umysł, a umysł na ciało wszelkie metody leczenia pozostaną ułomne, w najlepszym razie doraźne. Abstrahując od kwestii zdrowotnych, stanowisko to wydaje się stricte humanistyczne. Człowieka nie da się zredukować do sumy jego części bez uszczerbku dla jego człowieczeństwa. A przecież nade wszystko jesteśmy ludźmi.

Grzegorz Tomicki

Ponieważ osiągnęliśmy taki punkt w ewolucji psychoterapii, w którym granica rozdzielająca zdrowie psychiczne i fizyczne się zatarła, musimy zająć się całościowym zdrowiem pacjentów. Zdrowie fizyczne i zdrowie psychiczne nie są jedynie dwiema stronami tego samego medalu tak jakby były połączonymi, ale mimo to odrębnymi wymiarami; w obrębie każdego wymiaru i pomiędzy nimi znajduje się wiele nieliniowych pętli sprzężenia zwrotnego, które stale oddziałują na wszystkie aspekty zdrowia. Zintegrowane podejście wymaga odniesienie się do współzależności między tymi rodzajami zdrowia w psychoterapii.

John B. Arden

Autor: John B. Arden
Tytuł: Umysł, mózg, gen. W kierunku zintegrowanej psychoterapii
Tytuł oryginału: Mind-Brain-Gene: Toward Psychotherapy Integration
Przekład: Robert Andruszko
Seria: Psychiatria i psychoterapia
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2021
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka.
Format: 15,5×23 cm.
ISBN: 978-83-233-4936-5

John B. Arden, PhD, ma 40-letnie doświadczenie w zakresie terapii psychologicznej i zarządzania programami dotyczącymi zdrowia psychicznego. Opracował jeden z największych psychologicznych programów szkoleniowych w Stanach Zjednoczonych i jest autorem bądź współautorem kilkunastu książek (m.in. Neuronauka w psychiatrycznym procesie zmiany, WUJ 2017). Był kierownikiem szkoleń z zakresu zdrowia psychicznego w Kaiser Permanente w północnej Kalifornii. Obecnie prowadzi seminaria poświęcone integracji neurobiologii i psychoterapii w Stanach Zjednoczonych i 25 innych krajach.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *