Richard E. Nisbett: Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?

Richard E. Nisbett: Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?

Richard E. Nisbett: Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?

Richard Nisbett w Geografii myślenia metodycznie, inteligentnie i sugestywnie przekonuje, że to, jak myślimy i kim jesteśmy, zależy w dużo większym stopniu od czynników zewnętrznych – takich jak miejsce, w którym się rodzimy i wychowujemy – niż dotąd sądziliśmy.

Mówiąc krótko, geografia ma większy wpływ na nasze rozumowanie, odczuwanie i konstruowanie sensów życia niż nasze własne wysiłki czy wola. Z tego też powodu to, co dla człowieka Zachodu wydaje się czymś logicznym i oczywistym, dla przedstawiciela kultury Wschodu może uchodzić za coś kuriozalnego lub nonsensownego – i vice versa.

Nisbett zatem spokojnie i metodycznie obala naiwny mit o ludzkiej podmiotowości oraz podważa niebezpieczne przekonanie o wyższości pewnych sposobów myślenia i odczuwania nad innymi. Dość powszechne, niestety, zwłaszcza wśród tych, którzy na skutek własnej niewiedzy i braku elementarnej samoświadomości uważają, że mają prawo rządzić innymi ludźmi – włącznie z decydowaniem o tym, co ludzie ci powinni myśleć, jakie wyznawać wartości i w co wierzyć.. Problem w tym – jak zwykle – że ci, którzy powinni tę książkę przeczytać w pierwszej kolejności, zapewne nie dowiedzą się nawet o jej istnieniu. Ale wszystkim innym Geografię myślenia szczerze polecam. Nie pożałujecie.

Dr Grzegorz Tomicki

Autor: Richard E. Nisbett
Tytuł: Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej?
Tytuł oryginału: The Geography of Thought. How Asians and Westerners Think Differently …and Why
Tłumaczenie: Ewa Wojtych
Wydawnictwo: Smak Słowa
Miejsce i data wydania: Sopot 2011
Liczba stron: 186
ISBN: 9788392823421



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *