Zaburzenia psychiczne (mental disorders)

Zaburzenie psychiczne definiowane jest jako występujący u danej jednostki syndrom (zespół objawów) charakteryzujący się istotnymi z klinicznego punktu widzenia zaburzeniami dotyczącymi zachowania, regulacji emocji lub funkcjonowania poznawczego.

Zaburzenia psychiczne (mental disorders)

Czym są zaburzenia psychiczne?

Zaburzenia psychiczne (mental disorders, mental health disorders, psychological disorders) to szeroka kategoria różnorodnych stanów zdrowia psychicznego, które wpływają na myślenie, emocje, zachowanie oraz funkcjonowanie danej osoby. Zaburzenia te mogą utrudniać codzienne życie, relacje z innymi ludźmi i zdolność do pracy, a także prowadzić do cierpienia psychicznego.

Keep Reading →

4 książki Wydawnictwa Naukowego PWN

Współpracę z Wydawnictwem Naukowym rozpoczynamy omówieniami czterech wybranych książek. Zapraszamy do lektury!

4 książki Wydawnictwa Naukowego PWN

Miło nam poinformować, że witryna Psychologia Życia Codziennego nawiązała strategiczna współpracę w Wydawnictwem Naukowym PWN, jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydawnictw w Polsce, także w zakresie literatury psychologicznej: naukowej, edukacyjnej, popularnonaukowej czy poradnikowej.

Keep Reading →

10 błędnych przekonań na temat żałoby

Poznaj 10 popularnych mitów na temat żałoby, które mogą wpływać na Twoje procesy radzenia sobie z utratą. Odkryj prawdę i znajdź właściwą drogę do uzdrowienia.

10 błędnych przekonań na temat żałoby
Keep Reading →

Żałoba (bereavement)

Żałoba to proces emocjonalny i psychologiczny, przez który przechodzi osoba po stracie bliskiej osoby, zwierzęcia lub innej istotnej dla niej wartości. Jest to naturalna reakcja na utratę, która może obejmować szeroki zakres uczuć, takich jak smutek, gniew, poczucie winy, a także fizyczne objawy jak zmęczenie czy zaburzenia snu.

Żałoba (bereavement)

Czym jest żałoba? Definicja

Żałoba (bereavement) – utrata krewnego lub przyjaciela na skutek jego śmierci; uczucie boleści często następujące po takiej stracie. CS 942.

Keep Reading →

5 eta­pów ża­łoby

Żałoba to stan wywołany bolesną stratą, najczęściej z powodu śmierci bliskiej osoby. Prędzej czy później musimy się z nią zmierzyć wszyscy. Czy żałoba jest niezmienna w czasie? Otóż nie. Psychologowie wyróżniają 5 etapów żałoby: zaprzeczenie, gniew, targowanie się, depresję i akceptację. Ich znajomość może nam pomóc w trudnych chwilach.

5 eta­pów ża­łoby

Jakie są etapy żałoby?

Dok­tor Eli­sa­beth Ku­bler-Ross wy­róż­niła słyn­nych już 5 eta­pów ża­łoby, a mia­no­wi­cie: zaprze­cze­nie, gniew, targowa­nie się, de­pre­sję i ak­cep­ta­cję. Choć opi­sy­wała je w kon­tek­ście śmierci i umie­ra­nia, to jed­nak do­ty­czą one wszystkich ro­dza­jów straty, kry­zysu i traumy.

Keep Reading →

Priming a starość (ciekawe eksperymenty)

Czy samo używanie takich słów jak „starość” czy „zmarszczki” może sprawić, że poczujemy się staro? Pouczający eksperyment związany z torowaniem przytacza Sławomir Jarmuż w książce „Paradoksalna psychologia. Czyli zdrowy rozsądek na manowcach”

Priming a starość (ciekawe eksperymenty)

Priming  a starość

Szczególnie interesujące okazują się prace, w których wykorzystano pojęcie primingu, czyli poprzedzania, torowania. Samo zjawisko primingu polega na tym, że wcześniejsze bodźce mogą torować w naszym umyśle odbiór bodźców późniejszych. Keep Reading →

Anulowanie (undoing)

Anulowanie – w psychoanalizie wykonywanie czynności o charakterze magicznym, w którym wykonanie drugiej czynności „anuluje” zaistnienie pierwszej.

Anulowanie (undoing)

Co to jest anulowanie?

Anulowanie (undoing) – w psychoanalizie mechanizm obronny polegający na radzeniu sobie z emocjonalnym konfliktem połączonym z działaniem przez negowanie tego działania lub „magiczne” odczynianie, lub przez zastępowanie go zachowaniem mającym odwrotny charakter. Różni się od rekompensowania wyrządzonych szkód, których żałujemy, tym, że nie tylko konsekwencje zdarzenia, ale i samo zdarzenie jest negowane.

Keep Reading →

Dacher Keltner, Keith Oatley, Jennifer M. Jenkins: Zrozumieć emocje

„Zrozumieć emocje” to najobszerniejszy, a jednocześnie najbardziej przyjazny czytelnikowi podręcznik psychologii emocji, jaki kiedykolwiek czytałem.

Dacher Keltner, Keith Oatley, Jennifer M. Jenkins: Zrozumieć emocje

Zrozumieć emocje to najobszerniejszy, a jednocześnie najbardziej przyjazny czytelnikowi podręcznik psychologii emocji, jaki kiedykolwiek czytałem. Co najważniejsze jednak, spełnia on obietnicę zawartą w tytule, to znaczy naprawdę pozwala zrozumieć emocje. Nie dziwi mnie więc, że to już kolejne jego wydanie. Keep Reading →