Priming a starość (ciekawe eksperymenty)
Czy samo używanie takich słów jak „starość” czy „zmarszczki” może sprawić, że poczujemy się staro? Pouczający eksperyment związany z torowaniem przytacza Sławomir Jarmuż w książce „Paradoksalna psychologia. Czyli zdrowy rozsądek na manowcach”
Priming a starość
Szczególnie interesujące okazują się prace, w których wykorzystano pojęcie primingu, czyli poprzedzania, torowania. Samo zjawisko primingu polega na tym, że wcześniejsze bodźce mogą torować w naszym umyśle odbiór bodźców późniejszych.
Dla przykładu: pokazywanie obrazka z krową lub napisu „krowa” sprawia, że ludzie szybciej niż bez takich „umysłowych wyzwalaczy” rozpoznają słowo „mleko” eksponowane na granicy progu rozpoznania.
Priming, który był badany w ramach psychologii pamięci, może także wpływać na zachowania społeczne poprzez pobudzanie struktur wiedzy, stereotypów czy cech ludzi. John A. Bargh ze współpracownikami poprosili dwie grupy osób o rozwiązywanie zadań polegających na układaniu zdań.
W jednej grupie pojawiały się słowa, które odnosiły się do ludzi w starszym wieku, na przykład „stary” lub „zmarszczki”, w drugiej zaś takich słów nie było. Po tej fazie eksperymentu mierzono szybkość chodzenia uczestników po laboratorium.
Okazało się, że osoby z pierwszej grupy, którym utorowano stereotyp starości, przemieszczały się wolniej niż osoby z drugiej grupy. Jak widać, zaktywizowanie w umyśle pewnych słów wpływa na dalsze zachowani”.
Sławomir Jarmuż, Paradoksalna psychologia. Czyli zdrowy rozsądek na manowcach
Sławomir Jarmuż: Paradoksalna psychologia, czyli zdrowy rozsądek na manowcach
Autor: Sławomir Jarmuż
Tytuł: Paradoksalna psychologia. Czyli zdrowy rozsądek na manowcach
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Sopot 2020
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-7489-836-2
Dodaj komentarz