Erich Fromm: Niech się stanie człowiek. Z psychologii etyki

fromm-erich-niech-sie-stanie-czlowiek-z-psychologii-etykiW książce Niech się stanie człowiek Erich Fromm przedstawia, w jaki sposób wybory etyczne, jakie podejmujemy w codziennych sytuacjach, wpływają na nasze zdrowie psychiczne, a w konsekwencji na całe nasze życie. Nic więc dziwnego, że w ujęciu autora życie to najtrudniejsza ze wszystkich sztuk, a naszym zadaniem jest uczynić je produktywnym, mądrym, dobrym i moralnie szczęśliwym. Ważna książka, skłaniająca do refleksji na temat samych fundamentów naszej egzystencji.

Dr Grzegorz Tomicki

Książka ta napisana jest z myślą, aby raz jeszcze potwierdzić zasadność humanistycznej etyki, aby pokazać, że nasza wiedza o ludzkiej naturze nie prowadzi do etycznego relatywizmu, lecz odwrotnie – do przekonania, iż źródeł norm etycznego postępowania trzeba szukać w samej naturze człowieka; że normy moralne opierają się na wrodzonych cechach człowieka, a ich pogwałcenie prowadzi do psychicznej i emocjonalnej dezintegracji.

Psychologia nie tylko musi demaskować fałszywe sądy etyczne, ale może nadto stanowić podstawę do zbudowania obiektywnych i przekonywających norm postępowania.

Jeżeli człowiek ma przejawiać wiarę w świat wartości, musi poznać siebie oraz zdolności swej natury do czynienia dobra i realizacji produktywności.

W etyce autorytarnej autorytet stwierdza, co jest dobre dla człowieka, oraz ustanawia prawa i normy postępowania. W etyce humanistycznej sam człowiek jest zarazem dawcą, jak i podmiotem norm, ich formalnym źródłem lub regulującą instancją oraz ich przedmiotem.

Erich Fromm, fragmenty książki

Erich Fromm, Niech się stanie człowiek. Z psychologii etyki, przeł. R. Saciuk, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa  2005

Gdzie kupić?




Zobacz także:
Erich Fromm, Ucieczka od wolności (księgarnia)
Erich Fromm, Ucieczka od wolności (fragmenty przedmowy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *