Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlińska: Psychologia wokół nas

Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlińska: Psychologia wokół nas

Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlińska: Psychologia wokół nas

Poprzednia książka tych samych autorek – Psychologia (nie)codzienna – zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie swoją fachowością, przystępnością i praktycznymi odniesieniami do codziennego życia. Prawdę mówiąc, byłem tą książką po prostu zachwycony. Podobnie jest w przypadku Psychologii wokół nas. I tym razem psycholożki w sposób wyjątkowo sugestywny przekonują, że psychologia jest wszechobecna w naszym życiu i warto poznawać jej tajniki, aby to życie uczynić bardziej świadomym i czerpać z niego więcej radości.

Autorki podpowiadają, jak przy użyciu psychologicznej wiedzy odnaleźć się we współczesnej, płynnej rzeczywistości: w szkole, w biznesie, na rynku pracy, w życiu osobistym sobą, w relacjach z innymi ludźmi i samym sobą.

Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlińska: Psychologia wokół nas

Sugerują, jak reagować na nowe doświadczenia, aby efektywnie adaptować się do coraz szybciej zmieniających się warunków naszej egzystencji. Wskazują też różnorakie współczesne zagrożenia, przeprowadzając bezwzględną krytykę korporacyjności, galopującego konsumpcjonizmu i ogólnej pogoni za dobrami materialnymi.

Książka niesie ze sobą bardzo pozytywny przekaz, koncentrując się nie tyle na tym, co w naszym życiu – i w nas samych – jest złe, ile na tym, jak i dlaczego warto to zmienić. Ostatecznie bowiem to, jak postrzegamy naszą egzystencję i rzeczywistość, w której jest ona zanurzona, zależy od naszych dyspozycji psychicznych, czyli od naszego – pozytywnego lub negatywnego – nastawienia. Słowem, myślmy krytycznie, aby nie dać się wciągać w błędne koła konsumpcjonizmu, ale i pozytywnie – wybierajmy własne drogi życiowe, prowadzące nas ku życiu pełniejszemu i sprawiającemu większą satysfakcję, opartemu na wartościach bardziej trwałych niż pieniądze czy władza.

Grzegorz Tomicki

A gdyby tak spróbować inaczej, w swoim tempie, rozważniej i bez presji? Zwolnić i mieć czas na wszystko. Być może to tylko iluzja i złuda, że musimy wiecznie biec, gdyż inaczej zaczniemy się cofać, nie zdążymy, świat nam ucieknie, zniknie. Slow food podpowiada, że mamy prawo do smaku, gustu, własnych preferencji, stylu i rozwoju. Przysługuje nam również prawo do przemyślanych i indywidualnych decyzji, podejmowanych racjonalnie i świadomie, nie po dyktando aktualnie obowiązujących trendów. Oczywiście samo posiadanie nie jest złe, problem pojawia się w chwili, gdy staje się ono głównym, a często jedynym źródłem satysfakcji z życia.

(Fragment książki)

Autor: Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlińska
Tytuł: Psychologia wokół nas
Wydawca: Wydawnictwo Difin
Miejsce i data wydania: Warszawa 2019
Liczba stron: 296
ISBN: 9788380859586Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *