Michael Pantalon: Motywacja. Metoda Sześciu Kroków

Michael Pantalon: Motywacja. Metoda Sześciu Kroków

Michael Pantalon: Motywacja. Metoda Sześciu Kroków

Książka Motywacja. Metoda sześciu kroków Michaela Pantalona zaczyna się od efektownego trzęsienia ziemi, tj. opowieści o tym, jak to autorowi udało się nader szybko i skutecznie przekonać do swojej metody wyjątkowo sceptycznie nastawionych ważniaków, pracujących w General Electric. Zaraz potem w krótkich, żołnierskich słowach Pantalon wykłada główną zasadę metody Motywacji Błyskawicznej, dzięki której udało mu się to osiągnąć. Następne rozdziały poświęcone są jej wyczerpującemu analizowaniu, wyjaśnianiu oraz omawianiu jej rozmaitych praktycznych zastosowań.  

W przeciwieństwie do wielu innych publikacji tego typu, czytelnik nie jest przez połowę książki zanudzany obietnicami, czego to się z niej dowie i jak mu ona pomoże w codziennym życiu. Pantalon od razu przechodzi do rzeczy. Nie obawiajmy się zatem, że będzie to kolejna książka o motywacji, która nie zmotywuje nas nawet do tego, żeby doczytać ją do końca. Co do mnie, to nie tylko stało się wręcz przeciwnie, ale nawet już w trakcie czytania zacząłem testować przedstawioną w niej metodę na sobie. Naprawdę działa!

Na czym polega metoda Motywacji Błyskawicznej? Jest nie tylko bardzo prosta, ale też zgodna z całą posiadaną przeze mnie wiedzą psychologiczną. Pomaga ona ludziom nie poprzez pokazywanie im, dlaczego powinni coś zrobić, lecz przez pytanie ich, dlaczego mogliby chcieć to zrobić. Pytania te są następujące:

  1. Dlaczego mógłbyś dokonać zmiany?
  2. W jakim stopniu jesteś gotowy na zmianę? Oceń na skali od 1 do 10.
  3. Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby? (lub, gdy osoba motywowana wybrała 1: co byłoby potrzebne, aby jeden zmieniło się w 2?)
  4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana – jakie byłyby jej pozytywne skutki?
  5. Dlaczego te skutki są dla ciebie ważne?
  6. Jaki jest następny krok, jeśli takowy istnieje?

Dlaczego zadaje się pytania, a nie podaje gotowe rozwiązania? Otóż ludzie podejmują działanie najchętniej wtedy, gdy sami uświadomią sobie, dlaczego czegoś chcą. Krótko mówiąc, metoda Motywacji Błyskawicznej polega na skłonieniu innych ludzi – lub samych siebie – aby skupili się raczej na swoich pragnieniach niż na obawach związanych z działaniami, które powinni w tym celu podjąć.

W metodzie Sześciu Kroków Michaela Pantalona nie ma żadnej magii, hochsztaplerki czy manipulacji. Opiera się ona na ogólniejszej psychologicznej zasadzie: albo koncentrujemy się na negatywnych aspektach naszego życia i w ten sposób je potwierdzamy, albo skupiamy się na tym, czego pragniemy, i zaczynamy postrzegać nasze życie jako dążenie do realizacji tych pragnień.

Jak to zgrabnie ujmuje Pantalon, „dotarcie do własnych pobudek wewnętrznych jest jak zasianie ziarna w żyznej glebie. Nie widać pierwszych etapów wzrostów, ponieważ one zachodzą pod ziemią. Jednak prędzej czy później malutki pęd zmiany przebije się na powierzchnię do światła dziennego – a wszystko to w wyniku tej pierwszej, brzemiennej w skutki rozmowy motywującej”.

Co jeszcze możemy zyskać dzięki Motywacji Błyskawicznej? Głębszy wgląd w samych siebie, poczucie autonomii i sprawstwa, większą kreatywność, inspirację do poszukiwania nowych sposobów rozwiązywania problemów itd. A zatem – odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie numer jeden: dlaczego mielibyśmy chcieć przeczytać książkę Michaela Pantalona Motywacja. Metoda Sześciu Kroków? 😉

Grzegorz Tomicki

Autor: Michael Pantalon
Tytuł: Motywacja. Metoda Sześciu Kroków
Tytuł oryginału: Instant Influence. How to Get Anyone to Do Anything-Fast!
Przekład: Agata Błaż
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Gdańsk 2017
Liczba stron: 208
ISBN: 9788374896870


I jeszcze taki cymesik. Metoda Motywacji Błyskawicznej oparta jest na trzech zasadach, a jedna lepsza od drugiej:

  1. Nikt nie musi absolutnie niczego robić – wybór zawsze należy do danej osoby.
  2. Każdy ma już w sobie wystarczająco dużo motywacji.
  3. Koncentracja na choćby najwątlejszej motywacji jest bardziej skuteczna niż skupianie się na oporze.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *