James N. Butcher, Jill M. Hooley, Susan Mineka: Psychologia zaburzeń. DSM-5

James N. Butcher, Jill M. Hooley, Susan Mineka: Psychologia zaburzeń. DSM-5

James N. Butcher, Jill M. Hooley, Susan Mineka: Psychologia zaburzeń. DSM-5

Psychologia zaburzeń to największa cegła w mojej bibliotece. Nie tylko ze względy na walory fizyczne – blisko tysiąc stron i solidna waga – ale też zawartość. Przetrawić taką ilość wiedzy na temat zaburzeń może wydawać się nie lada wyzwaniem. Ale dla kogoś takiego jak ja, pasjonującego się ludzką psychiką jako najciekawszym i najbardziej tajemniczym przedmiotem poznania, lektura tej książki to prawdziwa uczta.

Bynajmniej nie dlatego, że lubię niezdrowo podniecać się ludzkim nieszczęściem. Przeciwnie, odbieram ten podręcznik jako wysiłek wielu ludzi, aby temu nieszczęściu przeciwdziałać. Czytanie Psychologii zaburzeń to jak niezwykle intymne spotkanie z drugim człowiekiem, z jego lękami i nadziejami. Także spotkaniem ze sobą samym, rzecz jasna.

Grzegorz Tomicki

Choć wiele idei i koncepcji diagnostycznych w obszarze psychologii zaburzeń nie zmieniło się od setek lat, pewne zmiany w sposobie myślenia jednak następują. Czasami też pewne wydarzenia zmuszają do rewizji dotychczasowego podejścia do niektórych kwestii. Jednym z takich zdarzeń było opublikowanie w 2013 roku – po latach prac, którym towarzyszyło sporo kontrowersji – nowej wersji podręcznika diagnostycznego, czyli DSM-5. W związku z tym przygotowaliśmy poprawione wydanie Psychologii zaburzeń, które zawiera najnowsze informacje na temat kategorii, klasyfikacji i kryteriów diagnostycznych.

Trzeba pamiętać, że systemy klasyfikacji diagnostycznej nie kategoryzują ludzi, a jedynie ich zaburzenia. Zauważając u kogoś chorobę, powinniśmy zadbać o to, aby nie definiować go przez ten fakt. W kontaktach z taką osobą należy stosować właściwy, nacechowany szacunkiem język. Dawniej specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego dość często mówili o pacjentach „schizofrenik” lub „maniak”, lecz dziś się powszechnie uznaje, że określenia „pacjent ze schizofrenią” i „pacjent z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym” są precyzyjniejsze i taktowniejsze. Krótko mówiąc, człowiek nie jest tożsamy z diagnozą, jaką mu postawiono.

James N. Butcher, Jill M. Hooley, Susan Mineka

Autorzy: James N. Butcher, Jill M. Hooley, Susan Mineka
Tytuł: Psychologia zaburzeń. DSM-5
Tytuł oryginału: Abnormal Psychology
Tłumaczenie: Sylwia Pikiel, Anna Sawicka-Chrapkowicz
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Gdańsk 2017
Liczba stron: 920
ISBN: 9788374896283




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *