Amanda Cassil: Moc wysokiej wrażliwości. Wykorzystaj swój ukryty potencjał

Amanda Cassil: Moc wysokiej wrażliwości. Wykorzystaj swój ukryty potencjał

Amanda Cassil: Moc wysokiej wrażliwości. Wykorzystaj swój ukryty potencjał

Przyznam szczerze, że pierwszy raz spotkałem się z określeniem „wysoko wrażliwa osoba” (WWO). To znaczy zdawałem sobie sprawę, że istnieją ludzie – w tym być może ja sam – bardziej wrażliwi od innych, ale nie wiedziałem, że określenie to funkcjonuje w psychologii jako ściśle zdefiniowany termin (wprawdzie od nie tak dawna). Czym zatem cechuje się wysoko wrażliwa osoba?

Amanda Cassil: Moc wysokiej wrażliwości. Wykorzystaj swój ukryty potencjał – gdzie kupić

Jak możemy przeczytać w książce Amandy Cassil Moc wysokiej wrażliwości. Wykorzystaj swój ukryty potencjał, wysoka wrażliwość obejmuje cztery aspekty: (1) głębokie przetwarzanie, czyli wnikliwy, wszechstronny namysł nad każdym aspektem życia, intensywna refleksyjność tudzież uważność wobec innych ludzi, (2) skłonność do szybszego ulegania przestymulowaniu, czyli nadmiernemu pobudzeniu, (3) intensywne przeżywanie emocji – zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, (4) wyczulenie na subtelne bodźce, które wynika z wrażliwości sensorycznej, czyli wyczulenie na najdrobniejsze zmiany w otoczeniu.

Można powiedzieć, że wysoko wrażliwe osoby przeżywają życie w sposób pełniejszy, intensywniejszy i bardziej świadomy, często jednak płacą za to wysoką cenę. Może przejawiać się ona w takich dolegliwościach jak wyczerpanie, nerwowość, niepokój, zamartwianie się, stres, poczucie natłoku obowiązków, przytłoczenia czy presji, znużenie pracą, problemy w kontaktach międzyludzkich, brak poczucia pewności siebie, depresyjne myśli, trudności z koncentracją czy w końcu chroniczne bóle głowy.

Cel, jaki przyświecał autorce podczas pisania tej książki, wyrażony jest już w samym tytule: zminimalizować negatywne skutki nadwrażliwości poprzez nauczenie się, jak wykorzystywać tę cechę z pożytkiem dla siebie. Nie chodzi zatem o „wyleczenie” kogokolwiek z wysokiej wrażliwości, lecz o uczynienie z niej pozytywnej cechy swojego Ja.

Książka została pomyślana tak, aby dać możliwie szeroki ogląd typowych doświadczeń, które są udziałem wysoko wrażliwych osób. W każdym rozdziale omówiono ich najpowszechniejsze przeżycia, w tym doświadczenia z przeszłości i typowe wyzwania w życiu codziennym, oraz przedstawiono praktyczne ćwiczenia i skuteczne strategie radzenia sobie z nimi. Moc wysokiej wrażliwości Amandy Cassil to treściwy, zwięzły, dobrze napisany poradnik dla nadwrażliwych osób.

Grzegorz Tomicki

Autorka: Amanda Cassil
Tytuł: Moc wysokiej wrażliwości. Wykorzystaj swój ukryty potencjał
Tytuł oryginału: The Empowered Highly Sensitive Person: A Workbook to Harness Your Strengths in Every Part of Life
Przekład: Ilona Jurkiewicz-Buchała
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Sopot 2023
Liczba stron: 172
Format: 190 x 245 mm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-8258-110-2

Porównaj ceny


Dr Amanda Cassil – certyfikowana psycholożka kliniczna, założycielka i szefowa STEM Psychological Services, ośrodka oferującego wsparcie psychologiczne dla kobiet oraz mniejszości, które są niedoreprezentowane w dziedzinach takich jak nauka, technologia, inżynieria i matematyka. Dzięki koncentracji na tym obszarze praktyki klinicznej zdobyła ogromne doświadczenie w pracy z osobami wysoko wrażliwymi, chorymi przewlekle i dotkniętymi niewidoczną niepełnosprawnością. Jest współzałożycielką i współprzewodniczącą Feminist Special Interest Group w ramach San Gabriel Valley Psychological Association. Więcej informacji na temat dr Cassil można znaleźć na stronie: https://stempsychology.com.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *