Jonathan Haidt: Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Jonathan Haidt: Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Jonathan Haidt: Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? to znakomita, komunikatywnie napisana książka, w której znany amerykański psycholog Jonathan Haidt analizuje genezę podziałów między ludźmi i wskazuje drogę ku wzajemnemu zrozumieniu.

Punktem wyjścia są dla autora intuicje moralne – niemal natychmiastowe odczucia dotyczące innych ludzi oraz ich zachowań. Intuicje te wydają nam się oczywistymi prawdami, wzbudzając w nas niewzruszoną pewność, że ci, którzy są innego zdania, nie mają racji.

Haidt pokazuje, że owe intuicje różnią się w zależności od kultury, między innymi kultury lewicy i prawicy politycznej. Autor łączy wyniki własnych badań z odkryciami antropologów, historyków i innych psychologów, aby sporządzić czytelną mapę królestwa moralności.

Mądra, pożyteczna i niezwykle potrzebna książka – nie tylko w dzisiejszych czasach.

Dr Grzegorz Tomicki

Książka, którą masz przed sobą, opowiada o tym, dlaczego tak trudno nam żyć w zgodzie. To prawda, że wszyscy utknęliśmy w tym miejscu na pewien czas, więc spróbujmy przynajmniej zrozumieć, dlaczego z taką łatwością dzielimy się na wrogie grupy, z których każda jest przekonana o swojej prawości.

Jeśli jednak chcemy zrozumieć samych siebie, nasze podziały, ograniczenia i możliwości, to musimy stanąć z boku, porzucić moralizatorskie zapędy, wykorzystać wiedzę z dziedziny psychologii moralności i przypatrzyć się grze, w którą wszyscy gramy.

Przyjrzyjmy się psychologicznym mechanizmom walki między „za” i „przeciw”. Walka ta toczy się w każdym z naszych moralizujących umysłów i między wszystkimi przekonanymi o własnej cnocie grupami.

Jonathan Haidt

Autor: Jonathan Haidt
Tytuł: Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?
Tytuł oryginału: The Righteous Mind
Przekład: Agnieszka Nowak-Mynikowska
Wydawnictwo: Smak Słowa
Miejsce i data wydania: Sopot 2014
Wymiary: 16.6×23.6×2,8cm
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 512
ISBN: 9788362122820

Zobacz też:
→ Człowiek, istota racjonalizująca – Jonathan Haidt, Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? (recenzja)
→ Jonathan Haidt, Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? (Wstęp)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *