Sigmund Freud: Histeria i lęk
Histeria i lęk to zbiór pism, składający się na siódmy tom Dzieł Sigmunda Freuda, które ukazały się nakładem Wydawnictwa KR.
Oprócz tytułowych kwestii autor podejmuje w nim m.in. takie fundamentalne dla psychoanalizy zagadnienia, jak histeria, trauma, nerwica, symptom, marzenie senne, fantazja, wyparcie, reakcja upozorowana, tłumienie, zahamowanie, przeniesienie, racjonalizacja, technika terapeutyczna, biseksualność, konwersja czy kastracja.
Książka stanowi fascynujący zapis ważnego etapu historii psychoanalitycznej refleksji nad człowiekiem, a wnikliwość i błyskotliwość myśli Freuda znajdują w niej olśniewający, inspirujący do dziś wyraz.
Dr Grzegorz Tomicki
Psychoanaliza jest ujęciem dynamicznym, sprowadzającym życie psychiczne do gry sił, które to sprzyjają sobie, to się hamują. Jeśli w danym wypadku w nieświadomości pozostaje jakaś grupa wyobrażeń, wówczas psychoanaliza nie wysnuwa z tego faktu wniosku co do konstytutywnej niezdolności do syntezy przejawiającej się w tym oto rozszczepieniu, lecz twierdzi, że aktywny opór innych grup wyobrażeń doprowadza tę grupę do wyizolowania i pozostawienia w stanie nieświadomym.
Proces, za sprawą którego udziałem grupy stał się ten los, psychoanaliza określa mianem „wyparcia”, dostrzegając w nim zjawisko analogiczne do występującego w logice zarzucenia osądu. Psychoanaliza dowodzi, że takie zjawiska wyparcia odgrywają ważną rolę w naszym życiu psychicznym, że często mogą się nie powieść pragnącemu je zastosować indywiduum i że takie nieudane wyparcie stanowi warunek wstępny procesu formowania się symptomu.
Sigmund Freud
Autor: Sigmund Freud
Tytuł: Histeria i lęk. Dzieła, t. VII
Tytuł oryginału: Hysterie und Angst
Przekład: Robert Reszke
Wydawnictwo: Wydawnictwo KR
Miejsce i data wydania: Warszawa 2020
Wymiary: 205x146x16 mm
Liczba stron: 304
ISBN: 9788393717897
Gdzie kupić?
Dodaj komentarz