Pat Ogden, Janina Fisher: Psychoterapia sensomotoryczna. Interwencje w terapii traumy i zaburzeń przywiązania

Pat Ogden, Janina Fisher: Psychoterapia sensomotoryczna. Interwencje w terapii traumy i zaburzeń przywiązania

Pat Ogden, Janina Fisher: Psychoterapia sensomotoryczna. Interwencje w terapii traumy i zaburzeń przywiązania

Informacje zapisane w ciele to w psychoterapii wciąż niedostatecznie wykorzystane źródło. Niewiele metod koncentruje się na czerpaniu z mądrości ciała, aby lepiej poznać problemy pacjentów i opracować skuteczniejsze strategie ich przezwyciężania. Terapeuci nadal zmuszeni są polegać głównie na – często mylących – wypowiedziach pacjenta. A przecież opowieść zawarta w „narracji somatycznej” – gestach postawie, prozodii, wyrazie twarzy, spojrzeniu i ruchach – często bywa bardziej znacząca i wiarygodna niż historia opowiadana za pomocą słów. Ta niewerbalna mowa odzwierciedla i podtrzymuje ukryte procesy, ukształtowane w mózgu i ciele nierzadko jeszcze przed nabyciem umiejętności posługiwania się językiem.

Pat Ogden, Janina Fisher: Psychoterapia sensomotoryczna. Interwencje w terapii traumy i zaburzeń przywiązania – gdzie kupić


Psychoterapia sensomotoryczna to unikatowa metoda w zakresie teorii i praktyki psychologii somatycznej, oparta na wiedzy z zakresu neurobiologii, neuronauki oraz badań nad traumą i przywiązaniem. Psychologia sensomotoryczna, często nazywana „zorientowaną na ciało terapią mówioną”, łączy teorie i techniki terapii kognitywnej, afektywnej oraz psychodynamicznej z bezpośrednimi interwencjami somatycznymi, takimi jak pomaganie pacjentom w zyskaniu świadomości własnego ciała, śledzenie odczuć somatycznych oraz wdrażaniu działań fizycznych, które sprzyjają poczuciu wzmocnienia i kompetencji.

Książka „Psychoterapia sensomotoryczna. Interwencje w terapii traumy i zaburzeń przywiązania” Pat Ogden i Janiny Fisher zawiera zestaw wiedzy teoretycznej oraz praktycznych ćwiczeń, które zostały napisane bezpośrednio dla pacjentów oraz ich terapeutów, a opracowywane tak, aby można je było zgłębiać w ramach relacji terapeutycznej. Terapeuci wraz z pacjentami będą mogli określać, jak najlepiej wykorzystać materiał, dopasowując go do indywidualnych potrzeb i konkretnych problemów, z jakimi przyjdzie im się mierzyć.

Grzegorz Tomicki

Autorzy: Pat Ogden, Janina Fisher
Tytuł: Psychoterapia sensomotoryczna. Interwencje w terapii traumy i zaburzeń przywiązania
Tytuł oryginału: Sensorimotor Psychotherapy: Interventions for Trauma and Attachment
Tłumaczenie: Maria Moskal
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2023
Seria: Psychiatria i Psychoterapia
Liczba stron: 592
Format: 21×28 cm
Oprawa: Miękka
ISBN: 978-83-233-5216-7

Porównaj ceny


„Psychoterapia sensomotoryczna” Pat Ogden i Janiny Fisher jest przełomową książką stanowiącą pomost między tradycyjną psychoterapią a terapiami zorientowanymi na ciało. Wyposaża czytelnika, zarówno klinicystę, jak i pacjenta, w narzędzia niezbędne do powiązania intuicji ciała i słów osobistej narracji.Stephen Porges, PhD, profesor University of North Carolina, twórca teorii poliwagalnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *