Alan Sroufe, Byron Egeland, Elizabeth Carlson, Andrew Collins: Rozwój osoby. Ryzyko i adaptacja od narodzin do dorosłości

Rozwój osoby

Sroufe, Egeland, Carlson, Collins: Rozwój osoby. Ryzyko i adaptacja od narodzin do dorosłości

W jaki sposób człowiek staje się tym, kim jest? Czy można zadać sobie ciekawsze pytanie? Zdaniem badaczy rozwoju, klinicystów oraz psychologów proces kształtowania się osobowości to najważniejsze, najbardziej skomplikowane i zarazem najbardziej frapujące zagadnienie w psychologii. Wymaga ono uwzględnienia niezliczonych czynników równocześnie, a także ich wpływu na jednostkę w ciągu wielu lat.

Autorzy książki Rozwój osoby. Ryzyko i adaptacja od narodzin do dorosłości przez trzydzieści lat prowadzili kompleksowe badanie dużej grupy dzieci w ich rodzinach – od narodzin aż do okresu ich dorosłości. Poznawali doświadczenia i okoliczności ich życia. Interesowało ich wychowanie, relacje z rówieśnikami, temperament oraz funkcjonowanie poznawcze. Przyjrzeli się wpływowi przywiązania, inteligencji dzieci i rodziców, grupy rówieśniczej oraz stresu, jakiego doświadczały rodziny.    

Dzięki wieloletniej pracy badacze otrzymali spójny, złożony obraz rozwoju człowieka, ustalili, jaka jest natura rozwoju, a także wskazali jego ogólne trendy. W swojej książce opowiadają o tym, czego się dowiedzieli o dzieciach w miarę ich przechodzenia z jednego okresu rozwojowego do drugiego i co zaczęli rozumieć na temat rozwoju jednostek. Dla wielu czytelników wyniki ich badań okażą się z pewnością zaskakujące, często są bowiem sprzeczne z obiegowymi sądami.

Grzegorz Tomicki

Autorzy: L. Alan Sroufe, Byron Egeland, Elizabeth A. Carlson, W. Andrew Collins
Tytuł: Rozwój osobisty. Ryzyko i adaptacja od narodzin do dorosłości
Tytuł oryginału: The Development of the Person: The Minnesota Study of Risk and Adaptation from Birth to Adulthood
Przekład: Robert Andruszko
Seria: Psychologia
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2021
Liczba stron: 480
Format: 16×23 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788323349648
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *