Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlińska: Psychologia (nie)codzienna

Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlińska: Psychologia (nie)codzienna

Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlińska: Psychologia (nie)codzienna

Dawno nie czytałem książki psychologicznej tak lekko napisanej i jednocześnie tak mocno osadzonej w codzienności. Każdy, nawet najbardziej banalny – zdawałoby się – fragment codziennego życia ma swoje niezwykle bogate i głębokie psychologiczne zaplecze. Aby je odkryć, wystarczy odrobina wyobraźni, inteligencji i niewielkiej pomocy specjalistów od ludzkiej psyche. Na przykład w postaci książki Psychologia (nie)codzienna, której tytuł świetnie oddaje zamysł autorek. Dlaczego psychologia codzienna i niecodzienna zarazem? Bo ukazuje nam naszą codzienność z niecodziennej perspektywy, czyli przez pryzmat wiedzy psychologicznej. Nareszcie z odpowiedniej perspektywy, chciałoby się powiedzieć, bo to właśnie psychologia zajmuje się badaniem tego, co dotyczy – i dotyka – nas bezpośrednio na co dzień: ludzkich przekonań, postaw, emocji, intencji i zachowań. Dobrze wiedzieć, z czego się one biorą, jak się kształtują i w jaki sposób wpływają na nasze życie. Kto z nas nie chciałby wiedzieć, kim jest i dlaczego?

Autorki rozdział po rozdziale rozpatrują kolejne aspekty naszej powszedniej egzystencji, odkrywając mechanizmy, które kierują naszymi wyborami, gustami czy emocjami. Z książki dowiemy się zatem – między innymi – skąd czerpiemy wzorce piękna, jak się zakochujemy i odkochujemy, dlaczego mamy problem z podziałem partnerskich obowiązków, dlaczego małżeństwa trwają coraz krócej, co staje nam na przeszkodzie do lepszego życia, czy zawsze warto mieć rację, jak nie bać się bać czy w końcu: jak być sobą.

Czytanie tej książki to prawdziwa intelektualna rozrywka, która sprawia, że patrząc w swoją przeszłość, ujrzymy ją w nowym, często naprawdę zaskakującym świetle. Co ważniejsze, po jej lekturze poczujemy się psychicznie silniejsi i bardziej skorzy do podejmowania nowych wyzwań. Nic tak bowiem nie wzmacnia ducha jak porcja rzetelnej wiedzy o sobie samym, innych ludziach i relacjach społecznych jako takich. To naprawdę potężny oręż w walce o poprawę jakości swego życia. Czego sobie i Wam wszystkim życzę.

Autorzy: Marta Stasiła-Sieradzka, Aneta Sokół-Siedlińska
Tytuł: Psychologia (nie)codzienna
Wydawca: Wydawnictwo Difin
Miejsce i data wydania: Warszawa 2019
Liczba stron: 257
ISBN: 978-83-8085-846-6Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *