David B. Rosengren: Rozwijanie umiejętności w dialogu motywującym
Wszelkie zmiany budzą w nas zwykle lęk i często reagujemy na nie oporem. To normalna reakcja. Zmiany są jednak nie tylko nieuchronne, ale wbrew obawom mogą okazać się dla nas korzystne. Zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Jak skłonić innych i siebie do odważnego i przemyślanego dokonania takich zmian w swoim życiu, które pozwolą na osiągnięcie zamierzonych celów?
Tym właśnie zajmuje się dialog motywujący, czyli oparty na współpracy sposób prowadzenia rozmowy, służący umocnieniu u osoby jej własnej motywacji i zobowiązania do zmiany. Rozwijanie umiejętności w dialogu motywującym Davida Rosengrena to bez wątpienia jedna z najlepszych książek na ten temat dostępnych w języku polskim.
David B. Rosengren: Rozwijanie umiejętności w dialogu motywującym
Na najbardziej podstawowym poziomie dialog motywujący jest rozmową o zmianie. Istnieją różne sposoby jej przeprowadzenia. Można je traktować jako style komunikacji, które wykorzystują trzy podstawowe narzędzia komunikacji: zadawanie pytań, słuchanie i informowanie (dowodzenie, podążanie i ukierunkowanie). Każdy z tych trzech stylów dobrze pasuje do niektórych sytuacji, a do innych nie. Nie chodzi o to, abyśmy posługiwali się tylko jednym stylem, ale byśmy elastycznie i umiejętnie przechodził od jednego do drugiego, zależnie sytuacji.
Dialog motywujący to oparty na współpracy, zorientowany na cel sposób komunikowania się, w którym szczególną uwagę zwraca się na język, jakim się posługujemy, mówiąc o zmianie. To naprawdę istotna rzecz. Język zmiany ma w zamierzeniu umocnić osobistą motywację i zobowiązanie do osiągnięcia konkretnego celu przez wydobycie i zbadanie u osoby jej własnych powodów do zmiany, co powinno się odbywać w atmosferze akceptacji i troski.
Niektórzy błędnie wyobrażają sobie dialog motywujący jako metodę manipulowania innymi ludźmi i skłaniania ich do dokonania zmiany wbrew ich woli. Inni są przekonani, że dialog motywujący jest bezużyteczny klinicznie, ponieważ działa tylko wtedy, gdy klient i tak chce się zmienić. Nic bardziej mylnego. Dialog motywujący to sekwencja określonych strategii przepojonych szacunkiem dla autonomii klienta i wyznawanych przez niego wartości, a celem tych strategii jest zwiększenie szans na to, że klient zdecyduje się na adaptacyjną zmianę zachowania.
Dialog motywujący wykorzystuje wrodzoną skłonność człowieka do wybierania tego, co jest dla niego najlepsze w dłuższej perspektywie. Ujmując rzecz od innej strony, dąży on do redukcji bądź wyeliminowania zachowań nieprzystosowawczych, a nawet destrukcyjnych. Dialog motywujący nie tylko okazuje dbałość i zainteresowanie dobrostanem drugiej osoby, ale aktywnie działa na rzecz jej dobra.
Grzegorz Tomicki
Autor: David B. RosengrenTytuł: Rozwijanie umiejętności w dialogu motywującym
Tytuł oryginału: Building Motivational Interviewing Skills: A Practitioner Workbook
Przekład: Małgorzata Cierpisz
Seria: Psychiatria i psychoterapia
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2021
Liczba stron: 576
Format: 17×24 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-233-5035-4
David B. Rosengren, PhD, jest przewodniczącym i dyrektorem generalnym Prevention Research Institute (prywatnej organizacji non profit z siedzibą w Lexington w stanie Kentucky) oraz psychologiem klinicznym z dużym doświadczeniem w dziedzinie terapii, badań, szkoleń i administracji. Wcześniej pracował jako badacz i konsultant w Alcohol and Drug Abuse Institute przy Uniwersytecie Waszyngtońskim, a także jako konsultant i trener dialogu motywującego. Doktor Rosengren pomógł w założeniu Motivational Interviewing Network of Trainers, międzynarodowego stowarzyszenia reprezentującego ponad tysiąc trenerów DM działających w 35 krajach. Przedmiotem jego zainteresowań badawczych są mechanizmy zmiany u klientów i klinicystów, metody szkoleniowe oraz nauka o wdrożeniu i upowszechnieniu.
Dodaj komentarz