Victoria M. Boone: Wychowując dziecko z autyzmem. Pozytywne strategie oparte na terapii behawioralnej

Victoria M. Boone: Wychowując dziecko z autyzmem

Victoria M. Boone: Wychowując dziecko z autyzmem

Znam osobiście kilkoro rodziców wychowujących dzieci z autyzmem (tak się nieszczęśliwie – choć pewnie nieprzypadkowo – składa, że większość z nich to samotne matki). Zmagają się oni z wieloma trudnościami: brakiem czasu, niedostateczną pomocą instytucjonalną, niezrozumieniem ze strony innych ludzi (co gorsza, także lekarzy), kłopotami finansowymi, przemęczeniem, zniechęceniem i innymi problemami natury psychicznej. Często odnoszę wrażenie, że mogą oni liczyć wyłącznie na siebie. Pocieszające jest to, że są to zazwyczaj osoby w sposób absolutnie niezwykły zaangażowane w proces rozwoju swoich dzieci i zrobiłyby wszystko, aby nauczyć je samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Mają one tę przewagę nad profesjonalistami, że motywuje je siła najpotężniejsza z możliwych – miłość. Sama miłość i dobre chęci mogą jednak nie wystarczyć, a działanie w sposób instynktowny metodą prób i błędów nie zawsze przynosi korzyść, a nawet bywa szkodliwe. Rodzicom autystycznych dzieci niezbędna jest specjalistyczna pomoc – nie tylko bezpośrednia, aczkolwiek ograniczona czasowo praca z terapeutą, ale też dobre poradniki, z których mogliby korzystać na co dzień w domu.

Samotność i bezradność rodziców autystycznych dzieci pogłębia także fakt, że „tak naprawdę identyczna dla wszystkich jednostek z autyzmem jest jedynie nazwa ich zaburzenia. Poza tym wśród ludzi z diagnozą zaburzeń autystycznych nie ma dwóch takich samych osób”. Słowa te pochodzą z książki Victorii Boone Wychowując dziecko z autyzmem. Pozytywne strategie oparte na terapii behawioralnej. Jest to idealny poradnik dla rodziców, którzy poza uczuciem do własnych dzieci potrzebują fachowych wskazówek. Książka napisana jest przystępnym, zrozumiałym dla każdego językiem, zawiera mnóstwo przykładów z praktyki terapeutycznej autorki i tłumaczy krok po kroku rozmaite strategie, pomagające w nabywaniu przez dzieci umiejętności życiowych, kształtując ich zachowania pozytywne i prospołeczne. Co może najważniejsze, lektura książki daje rodzicom nadzieję, że poprawa losu ich dzieci jest nie tylko możliwa, ale też nie tak trudna do osiągnięcia, jak im się często wydaje. Gorąco polecam!

Grzegorz Tomicki

Wychowanie dziecka z autyzmem to jedno z najtrudniejszych zadań, przed jakim może stanąć rodzic. Niełatwo nadążyć z wypełnianiem codziennych obowiązków, robiąc jednocześnie wszystko co się da, by odpowiednio stymulować rozwój swojego dziecka. Victoria M. Boone, certyfikowana analityczka behawioralna, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z rodzicami i terapeutami dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Autorka w przystępny sposób przedstawia zasady stosowanej analizy zachowania (SAZ) oraz wyjaśnia skuteczność jej zastosowania w terapii osób z autyzmem. Pokazuje narzędzia do stworzenia spersonalizowanego planu zmiany zachowania, służącego wzmocnieniu pozytywnych zachowań i eliminowaniu zachowań niechcianych lub trudnych. Wskazówki zawarte w książce pomogą Wam w wypracowaniu pozytywnych strategii opierających się na mocnych stronach dziecka, które pozwolą mu rozwinąć ważne dla niego umiejętności. Zastosowanie ich w codziennym życiu umożliwi mu poczynienie postępów, które będą dla wszystkich źródłem radości i zadowolenia.

(Opis wydawcy)

To świetne wprowadzenie do stosowanej analizy zachowania dla rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w panice poszukujących skutecznych strategii wychowawczych. Drodzy Rodzice, spokojnie, po prostu przeczytajcie tę książkę!Mark R. Dixon, PhD, terapeuta, autor książki PEAK Relational Training System
Autor: Victoria M. Boone
Tytuł: Wychowując dziecko z autyzmem. Pozytywne strategie oparte na terapii behawioralnej
Tytuł oryginału: Positive Parenting for Autism : Powerful Strategies to Help Your Child Overcome Challenges and Thrive
Przekład: Maria Moskal
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2020
Liczba stron: 208
ISBN: 9788323347781

Victoria M. Boone, MA, certyfikowana analityczka zachowania (BCBA) oraz konsultantka do spraw zmiany zachowania. Jest założycielką i dyrektorem do spraw klinicznych The Hamilton Center – ośrodka terapii stosowanej analizy zachowania (SAZ), którego misją jest wspomaganie jednostek w stopniowym dążeniu do poprawy jakości życia. W wolnym czasie szkoli studentów zafascynowanych stosowaną analizą zachowania i prowadzi zajęcia edukacyjne oraz profesjonalne warsztaty dla rodziców.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *