Philip Zimbardo, John Boyd: Paradoks czasu

Philip Zimbardo, John Boyd: Paradoks czasu

Philip Zimbardo, John Boyd: Paradoks czasu

Stosunek człowieka do czasu to być może najważniejsze egzystencjalne zagadnienie, przed jakim dzisiaj stajemy. Nieustannie wrastające tempo życia i powszechny pośpiech w sposób alarmujący demolują nie tylko nasze jednostkowe egzystencje, ale też istotowo z nimi związane relacje społeczne, z tymi najbardziej intymnymi na czele. Philip Zimbardo i John Boyd postanowili wziąć byka za rogi i podpowiadają, jak nie dać się tej zachłannej bestii. Naprawdę jest o co walczyć. Autorzy ujmują to w niezwykle prostą i sugestywną formułę: „Perspektywa czasu jest fundamentem sposobu, w jaki żyją ludzie”.

Philip Zimbardo, John Boyd: Paradoks czasu   

Paradoks czasu to znakomita książka o tym, jak wielki wpływ na nasze życie ma osobista perspektywa czasu, czyli sposób, w jaki odnosimy się do naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Perspektywa ta jest zawsze subiektywna i w przeważającej części nieświadoma, a autorzy starają się uczynić ją właśnie bardziej świadomą, co pozwoli nam na większą kontrolę naszego życia i dokonywanie w nim pozytywnych zmian.

Czas to nasze największe, a jednocześnie najbardziej niedoceniane dobro. To nasza najbardziej osobista własność i tylko my odpowiadamy – przed samymi sobą – za to, w jaki sposób ją spożytkujemy. Jest również dobrem najbardziej egalitarnym i powszechnym. Jak się wyraził przywoływany w książce Baltazar Gracjan: „czas jest wszystkim, co do nas naprawdę należy, ma go nawet ten, który nie ma nic innego”. Autorzy zaś dodają od siebie: „Czas ma znaczenie, ponieważ mamy go ograniczoną ilość, ponieważ jest medium, w obrębie którego toczy się nasze życie, oraz dlatego, że inwestowanie go w sposób nierozsądny wiąże się z kosztami utraconych możliwości”.

Paradoks czasu Philipa Zimbardo i Johna Boyda to książka, na którą czekałem. Właśnie jestem po jej lekturze, a teraz zamierzam ją gruntownie studiować, wielostronnie przemyśleć i wykorzystać w praktyce wyciągane z niej wnioski.

Grzegorz Tomicki

Autorzy: Philip Zimbardo, John Boyd
Tytuł: Paradoks czasu
Tytuł oryginału: The Time Paradox: The New Psychology of Time That Can Change Your Life
Przekład: Anna Cybulko, Marcin Zieliński
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Miejsce i data wydania: Warszawa 2009
Liczba stron: 295
Format: 165×240 mm
ISBN: 9788301174521

Mamy do czynienia z naukową publikacją z zakresu psychologii społecznej, która może być użyteczna dla wszystkich. Jest przy tym napisana prostym i eleganckim językiem i nie wymaga od czytelnika specjalistycznej wiedzy. Jest to w najlepszym wydaniu popularyzacja badań psychologicznych na niebłahy temat, obchodzący każdego myślącego człowieka.<span class="su-quote-cite">prof. Maria Materska</span>Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *