William R. Miller, Alyssa A. Forcehimes, Allen Zweben: Terapia uzależnień. Podręcznik dla profesjonalistów

William R. Miller, Alyssa A. Forcehimes, Allen Zweben: Terapia uzależnień. Podręcznik dla profesjonalistów

William R. Miller, Alyssa A. Forcehimes, Allen Zweben: Terapia uzależnień. Podręcznik dla profesjonalistów

Książka Terapia uzależnień. Podręcznik dla profesjonalistów przeznaczona jest, jak wskazuje podtytuł, przede wszystkim dla specjalistów w dziedzinie uzależnień. Korzyść z jej studiowania odniosą jednak także specjaliści z innych dziedzin, stykający się w swojej pracy z osobami uzależnionymi. Smutna prawda jest bowiem taka, że większość osób zatrudnionych w służbie zdrowia i instytucjach pomocy społecznej – świadomie lub nie – leczy następstwa najróżniejszych form uzależnień, nie mając dostatecznej wiedzy o istocie samego uzależnienia.

Jestem przekonany, że lektura tej książki stanowić będzie nieocenione źródło wiedzy również dla czytelników niefachowych, na przykład samych osób uzależnionych lub tych, którzy chcą im w jakiś sposób pomóc. Osobiście mam nadzieję, że tych ostatnich będzie  coraz więcej. Tym bardziej, że borykający się z nałogami ludzie często są nie tylko pozostawieni samym sobie i przeraźliwie samotni, ale też spotykają się ze społecznym potępieniem.

William R. Miller, Alyssa A. Forcehimes, Allen Zweben: Terapia uzależnień. Podręcznik dla profesjonalistów

Co godne zauważenia, autorzy prezentują podejście holistyczne, czyli traktują leczoną osobę jako integralną całość, wraz z jej biologią, psychiką, środowiskiem społecznym i sferą duchową. „Niektórzy myślą, że wizyta u terapeuty uzależnień jest tożsama z wizytą u dentysty, a jednak uzależnienie obejmuje i wpływa na wszystkie wspomniane tu wymiary jednostki oraz jej otoczenie. Uzależnienia mają charakter biologiczny oraz psychologiczny, oraz społeczny, oraz duchowy”. Według tego podejścia – które gorąco popieram ­– terapia nie będzie optymalnie skuteczna, jeśli ograniczy się ją tylko do jednej ze wspomnianych sfer, ignorując pozostałe.

William R. Miller, Alyssa A. Forcehimes i Allen Zweben – najlepsi eksperci w swojej dziedzinie – napisali  podręcznik, stanowiący znakomitą syntezę najbardziej aktualnej wiedzy naukowej na temat uzależnień, sposobów ich diagnozowania i form leczenia. Jak optymistycznie zauważają autorzy, wbrew obiegowym opiniom „uzależnienia łatwo poddają się terapii i mamy już do dyspozycji wiele skutecznych metod terapeutycznych”. Zdecydowanie warto je poznać!

Grzegorz Tomicki

Co więc powoduje uzależnienie? Czy przyczyną jest słabość charakteru? A może słabość woli? Czy każdy może się uzależnić? Czy winą można obarczyć substancje jako z natury uzależniające? Może winien jest jakiś defekt genetyczny lub osobowościowy, który powoduje, że część ludzi jest bardziej podatna na uzależnienie od innych – tak samo jak niektórzy są bardziej narażeni na ryzyko cukrzycy czy depresji? Czy przyczyn należy szukać w środowisku społecznym? W jakimś stopniu na wszystkie powyższe pytania możemy odpowiedzieć twierdząco, w każdym z nich kryje się bowiem ziarno prawdy?
Fragment książki

Autorzy podręcznika objaśniają najnowsze dokonania naukowe i pokazują, jak można je wykorzystać w praktyce klinicznej. Omawiają pełne spektrum form pomocy – od badań przesiewowych i oceny diagnostycznej, przez detoksykację i zindywidualizowaną rehabilitację po terapię podtrzymującą zmiany. Przedstawiając wachlarz metod terapeutycznych, które znalazły umocowanie w badaniach naukowych, w poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisują założenia terapii poznawczo-behawioralnej, terapii opartej na filozofii dwunastu kroków, terapii motywującej, farmakoterapii i pracy z rodzinami. Poruszają najważniejsze kwestie kliniczne, w tym między innymi sposoby reagowania na opór, wspierania klientów w wypełnianiu zaleceń terapeutycznych, postępowania z zaburzeniami współwystępującymi czy korzystania z duchowych form wsparcia w procesie zdrowienia.
Nota wydawcy

Autorzy: William R. Miller, Alyssa A. Forcehimes, Allen Zweben
Tytuł: Terapia uzależnień. Podręcznik dla profesjonalistów
Tytuł oryginału: Treating Addiction. A Guide for Professionals
Przekład: Małgorzata Cierpisz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2014
Liczba stron: 528
ISBN: 9788323337621

To doskonała synteza – świetny przewodnik po dziedzinie uzależnień, napisany między innymi przez twórcę dialogu motywującego, jednej z najbardziej przydatnych innowacji w pracy z pacjentami, którzy borykają się z problemami związanymi z zachowaniami nałogowymi. Klarownie napisany, podręcznik pogłębia wiedzę, rozwija umiejętności i kształtuje postawy adeptów i mistrzów w terapii uzależnień. Bardziej doświadczeni terapeuci również znajdą w tej książce wiele cennych informacji i spostrzeżeń.
dr Richard J. Frances, Wydział Psychiatrii, New York University Medical School



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *