Robyn D. Walser, Manuela O’Connell: Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia

Robyn D. Walser, Manuela O’Connell: Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia

Robyn D. Walser, Manuela O’Connell: Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia

Złość odczuwamy wszyscy. Jednak każdy z nas reaguje na nią inaczej – w zależności od tego, jakich wzorców zachowań uczyło nas doświadczenie. Problem w tym, że niekiedy wzorce te okazują się szkodliwe, przysparzają nam cierpienia i sprawiają, iż nie potrafimy odpowiednio zareagować na złość ani jej wyrazić. Osobiste zmagania ze złością – czy to w formie tłumienia, czy też krzywdzących wybuchów – warto zatem zbadać, zrozumieć i nadać im właściwy kierunek.

Robyn D. Walser, Manuela O’Connell: Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia

Książka Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia Robyn D. Walser i Manuela O’Connell została napisana po to, aby pomóc zrozumieć, jak doświadczamy złości i jaki ma ona na nas wpływ. Nade wszystko zaś, dowiemy się z niej, jak reagować na złość, aby skutecznie zaspokajać swoje potrzeby, osiągać pożądane cele i żyć zgodnie z własnymi wartościami.

Nasz stosunek do złości ma istotne konsekwencje. Może determinować, czy nasze relacje z ludźmi będą autentyczne i pełne, czy też oparte na kontroli i strachu. Niezdrowe, mało elastyczne podejście do tej emocji nie pozwala wieść wartościowego życia. Jak zauważają autorki, osoby, które łatwo wpadają w złość lub wykorzystują ją, żeby dominować nad innymi i ich kontrolować, często płacą za to wysoką cenę – nie tylko dlatego, że ludzie boją się ich lub ich nie lubią, ale także dlatego, że złość oddziałuje na nie wyjątkowo destrukcyjnie.

Jednym z celów książki Oswoić złość jest przedstawienie kosztów reagowania na złość w sposób impulsywny, unikowy, nieadaptacyjny. Żadna emocja nie jest problemem sama w sobie. Problem stanowi raczej sposób, w jaki się do niej odnosimy. Zamiast więc zmieniać tę emocję, autorki proponują pracę nad tym, jak odnosić się do złości w sposób wspierający zdrowe granice, podtrzymujący, a nie niszczący relacje z ludźmi oraz przyzwalający na wszelkie jej zdrowe przejawy. „Elementem tej pracy będzie nauka odpuszczania”, jak możemy przeczytać w książce. Polecam.

Dr Grzegorz Tomicki

Zachęcamy cię do wspólnej podróży przez akceptację – nie reakcji pełnych złości, ale twojego prawdziwego Ja, z twoimi obawami, bólem i wrażliwością, na które zawsze będzie miejsce. Będziemy ci towarzyszyć w tej drodze, w żadnym razie cię nie osądzając. Naszym celem jest pomóc ci zbudować mądrą i elastyczną relację ze złością, co pozwoli ci wieść życie zgodne z twoimi wartościami. Osądzanie jedynie by to utrudniło albo wręcz uniemożliwiło. Niekiedy będzie ci się wydawać, że panuje chaos, czasami prowadzący nawet do lęku – odpuszczanie wewnętrznej kontroli oznacza wystawianie się na każdą emocję, której unikasz za pomocą złości. To nie będzie łatwe. Jeśli jednak wytrwasz, prawdopodobnie stwierdzisz, że twoja relacja ze złością się zmienia, że złość staje się raczej kompetentną towarzyszką, a przestaje być złym doświadczeniem.

Pracując z naszą książką, przekonasz się, że złość stanowi naturalny element ludzkiego doświadczenia. Zrozumiesz jej zarówno negatywne, jak i pozytywne oddziaływanie. Dowiesz się, dlaczego bywa ona źródłem problemów oraz jak może pomóc zmotywować się do zmiany i do działania. Zbadamy wszystko od codziennych przebłysków irytacji na utrapienia życiowe po złość kipiącą w nas bez przerwy od dłuższego czasu. Nawet jeśli emocja ta nie stanowi w twoim przypadku długotrwałego czy wybuchowego problemu, nasza książka pomoże ci przepracować te sytuacje w twojej codzienności, które wywołują złość, przez co albo wybuchasz, albo cierpisz w milczeniu. Poznasz różne oblicza złości – i złość kipiącą pod powierzchnią, i tę, która eksploduje –  aby wiedzieć, nad jakim rodzajem lub rodzajami tej emocji pracujesz.

Robyn D. Walser, Manuela O’Connell

Autorki: Robyn D. Walser, Manuela O’Connell
Tytuł: Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia
Tytuł oryginału: The ACT Workbook for Anger Manage Emotions and Take Back Your Life with Acceptance and Commitment Therapy
Przekład: Anna Sawicka-Chrapkowicz
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Sopot 2023
Liczba stron: 230
Format: 190 x 245 mm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-8258-104-1

Gdzie kupić


Osoby, które szybko wpadają w złość lub wykorzystują ją, żeby dominować nad innymi i ich kontrolować, często płacą za to wysoką cenę – nie tylko dlatego, że ludzie boją się ich lub ich nie lubią, ale także dlatego, że złość silnie na nie oddziałuje. Robyn D. Walser, Manuela O’ConnellDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *