Jerold J. Kreisman, Hal Straus: Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline

Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline

Jerold J. Kreisman, Hal Straus: Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline

Zaburzenie osobowości z pogranicza (zaburzenie typu borderline) wciąż pozostaje niezbyt czytelnym terminem na określenie trudnej choroby, którą ciężko jest nie tylko leczyć, ale i w ogóle zdefiniować. Lekarze często nie są w stanie wyjaśnić pacjentom, na czym ona polega, co pogłębia dezorientację i frustrację cierpiących na nią osób.

Od czasu pierwszego wydania książki Jerolda J. Kreismana i Hala Strausa Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline sytuacja powoli, ale sukcesywnie się poprawia. W 1989 roku była to pozycja pionierska, w roku 2023 – kiedy ukazuje się jej drugie wydanie w języku polskim – jest już uważana za klasyczną. Najzupełniej słusznie. Nowe wydanie zawiera m.in. uzupełnienia dotyczące najnowszych badań z zakresu neurobiologii i genetyki, które pogłębiają naszą wiedzę o tym zaburzeniu.

Jerold J. Kreisman, Hal Straus: Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline

Nienawidzę cię! Nie odchodź! to książka dla szerokiego kręgu czytelników, ale będzie przydatna zapewne także dla specjalistów, którzy znajdą w niej liczne odnośniki do materiałów źródłowych. Jej lektura pozwoli zaznajomić się niejako od środka z tym, czym w istocie jest BPD (Borderline Personality Disorder), łącząc pozornie niezwiązane ze sobą objawy w jedną, dającą się określić i zrozumieć całość, co w kontekście tego akurat zaburzenia jest niezmiernie istotne.

Czym cechuje się graniczne zaburzenie osobowości? Do kryteriów diagnostycznych zalicza się: rozpaczliwe próby uniknięcia prawdziwego lub wyimaginowanego porzucenia; niestabilne i burzliwe relacje interpersonalne; brak wyraźnego poczucia własnej tożsamości; impulsywne zachowania w obszarach takich jak nadużywanie substancji psychoaktywnych, seks, kradzieże sklepowe, nieostrożna jazda samochodem, napady obżarstwa; ponawiane groźby lub gesty samobójcze albo samookaleczanie się; gwałtowne wahania nastroju i skrajne reakcje na sytuacje stresowe; chroniczne uczucie pustki; częste i niewspółmierne do sytuacji okazywanie złości; przemijające, wywołane stresem poczucie odrealnienia lub paranoi.

Dla wielu czytelników objawy BPD wydadzą się zapewne znajome, choć może nigdy nie łączyli ich ze sobą w taki sposób. Wszyscy w mniejszym czy większym stopniu zmagamy się z tymi samymi problemami co osoba z zaburzeniem z pogranicza: z groźbą rozłąki z innymi, z lękiem przed odrzuceniem, z wątpliwościami co do własnej tożsamości, z uczuciem pustki i znudzenia. Dla osobowości pogranicznej jednak większość życia „przypomina przejażdżkę emocjonalną kolejką górską, nieprowadzącą do żadnego konkretnego celu”. Ludzie żyjący z osobą borderline, kochający ją lub próbującym ją leczyć, narażeni się są niestety na podobne dramatyczne doświadczenia. Ta książka przeznaczona jest także dla nich.

Grzegorz Tomicki

Książka „Nienawidzę cię! Zrozumieć osobowość borderline” wzięła się z frustracji jednego z autorów, klinicysty dostrzegającego brak usystematyzowanej informacji – czy to dla szerokiego grona odbiorców, czy to dla profesjonalistów – na temat zaburzenia, które jest albo całkowicie nieznane, albo koszmarnie błędnie rozumiane. Dzięki naszej książce, pierwszej publikacji na temat zaburzenia osobowości z pogranicza (BPD) adresowanej nie tylko do psychoterapeutów, udało się, jak sądzimy, rzucić światło na ten rodzaj zaburzenia osobowości. Drugie wydanie naszej pracy pozwoliło ukazać rosnącą liczbę badań i podejść terapeutycznych oraz przekonać się, że zaburzenie osobowości z pogranicza nie jest chorobą pozbawiającą nadziei, lecz przypadłością, której prognozy leczenia są obiecujące. Jerold J. Kreisman, Hal Straus
Autorzy: Jerold J. Kreisman, Hal Straus
Tytuł: Nienawidzę cię! Nie odchodź! Zrozumieć osobowość borderline
Tytuł oryginału: I Hate You – Don’t Leave Me
Tłumaczenie: Magdalena Czech
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2023
Seria: Psyche/Soma
Liczba stron: 368
Format: 15,5×23 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-233-5239-6
e-ISBN (mobi,epub): 978-83-233-7460-2

Gdzie kupić?

Dr Jerold J. Kreisman, absolwent Cornell University Medical College w Nowym Jorku. Jest dożywotnim zasłużonym członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i  profesorem nadzwyczajnym na wydziale psychiatrii St. Louis University. Współautor książki Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality. Prowadzi prywatną klinikę w St. Louis w stanie Missouri w USA.

Hal Straus, ponad 25 lat zajmuje się profesjonalnie pisaniem i redakcją publikacji o tematyce medycznej. Jest autorem i współautorem siedmiu książek z dziedziny psychologii, sportu i zdrowia, w tym Sometimes I Act Crazy: Living with Borderline Personality. Dyrektor ds. wydawniczych w stowarzyszeniu specjalizującym się w tematyce medycznej.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *