James Fallon: Mózg psychopaty. Intrygujące spojrzenie na ciemną stronę umysłu

James Fallon, Mózg psychopatyWyobraźcie sobie, że jesteście naukowcami, badającymi mózgi psychopatycznych morderców. Przez lata zbieraliście i analizowaliście dane, aż wasze obserwacje i przemyślenia ułożyły się w przekonującą, spójną teorię. Już macie ogłoście ją światu, kiedy zupełnie przypadkowo natykacie się na skan własnego mózgu, z którego wynika, że sami jesteście psychopatami, zdolnymi – wedle waszej własnej teorii – do najbardziej przerażających czynów. Dokładnie taka historia przytrafiła się Jamesowi Fallonowi, amerykańskiemu neurobiologowi, profesorowi psychiatrii, anatomii i neurobiologii, autorowi książki Mózg psychopaty, w której opowiada o tym dramatycznym doświadczeniu.    

Mózg psychopaty to wyjątkowo fortunne połączenie klasycznego wywodu naukowego z tradycyjną autobiografią (opisem przypadków życia) i tzw. autobiografią intelektualną (relacją z przemian świadomościowych autora, w tym przypadku nie tylko jego przekonań naukowych, ale też ogólnie światopoglądowych). Opierając się na tym odważnym koncepcie, Fallon wyciąga na wierzch i poddaje metodycznemu prześwietleniu swój własny mózg, swoje geny, psychikę, cechy charakterologiczne, rodowód rodziny, stosunek do najbliższych i ogólnie cały swój egzystencjalny kontekst.

Nareszcie jakiś facet z jajami w tym ugrzecznionym, poukładanym naukowym światku. A że psychopata, utracjusz i narwaniec? No właśnie w tym rzecz. Inaczej nie byłby sobą. Nie byłby wybitnym naukowcem. I nie napisałby tej wspanialej, szokująco szczerej książki. Coś za coś. Jak zawsze.

A co to wszystko ma wspólnego z pokojem na świecie? Przekonajcie się sami.

Grzegorz Tomicki

(Pełna recenzja ukaże się wkrótce w miesięczniku „Odra” – a potem szukajcie jej na tym blogu)


James Fallon – amerykański neurobiolog, profesor psychiatrii, anatomii i neurobiologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Zajmuje się badaniem mózgu pod kątem – między innymi – czynników genetycznych depresji, schizofrenii, nałogów, zaburzeń językowych i zaburzeń osobowości, inteligencji, świadomości, snu i pamięci emocjonalnej. Jego zainteresowania naukowe obejmują także uwarunkowania genetyczne kreatywności, talentów artystycznych, psychopatologii, zachowań przestępczych oraz świadomości.

⇒ Obejrzyj film


James Fallon
Mózg psychopaty. Intrygujące spojrzenie na ciemną stronę umysłu
Przeł. A. Sawicka-Chrapkowicz
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Sopot 2017
Stron: 270


Być może przemawia przeze mnie narcyzm, wierzę jednak, że na spektrum psychopatii znajduje się jedno fajne miejsce. Osoby, które na skali Hare’a uzyskują 25 punktów lub więcej, są niebezpieczne, nam tymczasem potrzebne są takie, które mają punktów 20, te nieco bezczelne, z werwą, z zamiłowaniem do skandali – po to, by podtrzymywać energię ludzkości, umiejętność przystosowywania się i… życie. Osoby takie jak ja.

Im więcej jadłem, piłem i imprezowałem oraz im mniej ćwiczyłem fizycznie, tym lepiej funkcjonowałem na wszystkich polach zawodowych. Zauważyłem też coś jeszcze: kiedy tyłem, moja umiejętność komunikowania się na poziomie osobistym z bliskimi zdawała się poprawiać. Przybierając na wadze i osiągając szczyt (wagowy, rzecz jasna), miałem lepszy kontakt z ludźmi, zwłaszcza z członkami rodziny

James Fallon
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.