Catherine M. Pittman, Elizabeth M. Karle: Zalękniony mózg

Catherine M. Pittman, Elizabeth M. Karle: Zalękniony mózg. Jak dzięki sile neuronauki pokonać zaburzenia lękowe, ataki paniki i zamartwianie się

Catherine M. Pittman, Elizabeth M. Karle: Zalękniony mózg. Jak dzięki sile neuronauki pokonać zaburzenia lękowe, ataki paniki i zamartwianie się

Kogo z nas nie ogarnia czasem bardziej lub mniej uzasadniony niepokój? Kto z nas się od czasu do czasu nie zamartwia, nierzadko z uporem godnym lepszej sprawy? Większość ludzi dobrze zna też uczucie bezradności wobec paraliżujących ataków paniki. Stres związany z tymi zawsze niedostatecznie rozumianymi emocjami potrafi doszczętnie zatruć życie. Jak się przed tym ustrzec?

Autorki książki Zalękniony mózg. Jak dzięki sile neuronauki pokonać zaburzenia lękowe, ataki paniki i zamartwianie się w sposób niezwykle sugestywny dowodzą, iż sama wiedza na temat powstawania zaburzeń lękowych powoduje ich znaczącą redukcję. A zatem nauka leczy! Czyż to nie wspaniała wiadomość?  

Według naczelnej tezy Catherine Pittman i Elizabeth Karle lęk powstaje w dwóch odrębnych obszarach ludzkiego mózgu: korze mózgowej i ciele migdałowatym. Podział ten może przypominać neuronakową wersję Freudowskiego podziału na świadomość i nieświadome, co tylko podnosi walor tej książki. Autorki nie tylko przekonują do teorii neuroplastyczności – według której jesteśmy w stanie zmieniać działanie naszego mózgu – ale też podpowiadają, jak to zrobić w praktyce. Gorąco polecam!

Grzegorz Tomicki

Osoby zmagające się z napadami lęku często nie są świadome mechanizmów i miejsc powstawania tego odczucia. Neuronauka określa je bardzo precyzjnie – lęk rodzi się w ciele migdałowatym odpowiadającym za reakcje na zewnętrzne bodźce typu „walcz lub uciekaj” oraz w korze mózgowej związanej z naszymi myślami, czyli zamartwianiem się, obsesjami i ruminacjami. Co jednak ważniejsze, współczesna wiedza o budowie mózgu pozwala nam wreszcie przejąć nad nim kontrolę!

Autorki przedstawiają sprawdzone strategie walki z lękiem oparte na najnowszych badaniach w dziedzinie neuronauki. W zrozumiały sposób omawiają, w jaki sposób lęk powstaje w mózgu i pokazują, jak wykorzystać te informacje w praktyce. Zawarte w książce ćwiczenia i wskazówki uczą m.in., jak rozpoznawać i eliminować objawy nadchodzącej paniki, wyciszać lęk przed zaśnięciem czy modyfikować negatywne schematy myślowe – a tym samym odzyskać panowanie nad własnym życiem.

Nota wydawcy

Dzięki temu poradnikowi odkryjesz tajemnice strachu, fobii, paniki i niepokoju, a także poznasz strategie, które zwiększą twoją odporność psychiczną.Reid Wilson, autor książki 'Don’t Panic:

Autorki: Catherine M. Pittman, Elizabeth M. Karle
Tytuł: Zalękniony mózg. Jak dzięki sile neuronauki pokonać zaburzenia lękowe, ataki paniki i zamartwianie się
Tytuł oryginału: Revire Your Anxiuos Brain. How to Use the Neuroscience of Fear to End Anxiety, Panic and Worry
Przekład: Aleksandra Haduła
Seria: Psyche/Soma
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2018
Liczba stron: 272
ISBN: 978-83-233-4402-5

Catherine Pittman jest profesorem nadzwyczajnym Saint Mary’s College w Notre Dame w stanie Indiana. Jako psycholog kliniczny specjalizuje się w leczeniu uszkodzeń mózgu i zaburzeń lękowych, prowadzi też prywatną praktykę w South Bend. Jest członkiem Anxiety and Depression Association of America (ADAA). Organizuje warsztaty i seminaria dotyczące lęku i stresu.

Elizabeth M. Karle zarządza księgozbiorem Cushwa-Leighton Library w Saint Mary’s College w Notre Dame. Współpracując z Catherine Pittman, dzieli się nie tylko wynikami badań naukowych, lecz także własnym doświadczeniem osoby cierpiącej na zaburzenia lękowe.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.