Joel Minden: Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać

Joel Minden: Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać

Joel Minden: Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać

Książek na temat lęku i sposobów jego okiełznania ukazuje się ostatnio bez liku. To nie przypadek. Jak podaje autor książki Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać Joel Minden, w Stanach Zjednoczonych – a więc w kraju z naszego, zachodniego obszaru kulturowego – mniej więcej co trzecia dorosła osoba w pewnym momencie swojego życia spełnia kryteria jakiegoś zaburzenia lękowego. Problemy z nadmiernie odczuwanym lękiem można więc chyba bez zbytniej przesady nazwać bolączką naszych czasów czy też chorobą cywilizacyjną. Nie ulega bowiem wątpliwości, że jednym z głównym czynników wzmagających lęk jest środowisko, w którym kształtuje się sposób życia współczesnego człowieka. 

Wbrew powszechnej intuicji, skłaniającej do chęci całkowitego zapanowania nad lękiem, Joel Minden wychodzi z zaskakującego na pierwszy rzut oka założenia, że w swoim najgorszym wydaniu lęk wynika z nadmiaru kontroli i wiąże się z przekonaniem, że każdy problem musi mieć swoje rozwiązanie. Czyli że dzięki odpowiednio dużemu wysiłkowi można się pozbyć również lęku. Otóż, jak przekonuje autor, nie każdy problem daje się rozwiązać i nie ma w tym nic strasznego, a pewien poziom lęku jest nam po prostu do życia niezbędnie potrzebny. Niektóre egzystencjalne niedogodności należy po prostu zaakceptować, a kiedy można – umiejętnie obrócić je na swoją korzyść.

Minden proponuje trzy sposoby walki z lękiem. W skrócie sprowadzają się one do tego, aby (1) zastąpić tendencyjnie negatywne, katastroficzne fantazje lękowe realistycznymi i użytecznymi przewidywaniami, (2) nie unikać lęku za wszelką cenę, lecz odważnie się z nim mierzyć i cieszyć się z owocnej pracy nad nim, (3) zminimalizować lęk do rozmiarów dającej się zaakceptować, nieuniknionej życiowej przykrości i przekierować uwagę na bardziej zajmujące, pozytywne aspekty życia.

Jak osiągnąć te cele? Przy użyciu narzędzi wypracowanych przez poznawczo-behawioralne podejście terapeutyczne (cognitive behaviour therapy, CBT), oparte na naukowych podstawach i uznawane dziś za jedno z najskuteczniejszych sposobów walki nie tylko z zaburzeniami lękowymi. Jak wszystkie książki Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego także Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać Joela Mindena trzyma znakomity poziom merytoryczny. Szczerze polecam.

Autor: Joel Minden
Tytuł: Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać
Tytuł oryginału: Show Your Anxiety Who’s Boss: A Three-Step CBT Program to Help You Reduce Anxious Thoughts and Worry
Przekład: Agnieszka Kasprzyk
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2021
Liczba stron: 240
Format: 15,5×23 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788323349310
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *