Kelly G. Wilson, Troy DuFrene: W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem
Jak wskazuje tytuł, książka W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem traktuje o lęku i jego roli w naszym życiu. Co jednak ważniejsze, traktuje również o drodze ku wolności od ograniczeń, jakie lęk nam narzuca. Jej celem jest pomóc czytelnikowi lepiej radzić sobie z lękiem i uwolnić się od bezowocnych zmagań z tym uczuciem. Autorzy stawiają jednak sprawę jasno: już na wstępie uprzedzają, że ich książka nikomu nie pomoże pozbyć się lęku. Nie jest to zresztą, jak twierdzą – i całkowicie się z nimi zgadzam – ani możliwe, ani potrzebne. Wręcz przeciwnie, lęk pełni w naszym życiu bardzo pożyteczne funkcje i trudno sobie wyobrazić, abyśmy mogli się bez niego obyć. Chodzi tylko o to, żeby stany lękowe nie ograniczały naszych życiowych wyborów, a tak się właśnie najczęściej dzieje.
Zamiast ucieczki od lęku, Kelly G. Wilson i Troy DuFrene proponują pogodzenie się z nim, oswojenie go, a nawet wyjście mu naprzeciw – po to, aby żyć w sposób, na jakim najbardziej nam zależy. Że to sprzeczne z intuicją? Gdyby intuicja była niezawodna i zawsze podpowiadała nam najlepsze rozwiązania, nie byłyby nam potrzebne ani takie książki jak W sieci natrętnych myśli, ani w ogóle psychologia jako nauka. Tymczasem we współczesnym świecie okazują się one coraz bardziej – jak się wydaje – niezbędne, otwierając nam oczy na to, kim jesteśmy i czym powinniśmy się kierować, aby wieść życie – według nas samych – bogate, wartościowe i wypełnione sensem, zamiast wikłać się w sytuacje, myśli i uczucia, których źródeł i znaczeń nie jesteśmy w stanie zrozumieć.
Autorzy omawiają podstawowe koncepcje, na których opiera się terapia akceptacji i zaangażowania (acceptance and commitment therapy, ACT), czyli model psychoterapii zyskujący nie tylko coraz większą popularność, ale mający także solidne poparcie w podstawowych i stosowanych badaniach naukowych. Mimo czasami nieco udziwnionej – choć bez przesady – terminologii ACT w swej istocie nie jest podejściem specjalnie skomplikowanym czy ezoterycznym. Wyraża w nowy sposób pewne idee, które od wieków kojarzą się z mądrością i szczęściem – i wiąże je z pewnymi regułami wynikającymi z naukowych badań nad zachowaniem człowieka.
Książka W sieci natrętnych myśli uczy dystansu do własnych myśli jako głównego źródła niepokoju oraz skłania do większego zwracania uwagi na chwilę obecną zamiast dywagowania o przeszłości, której i tak nie można zmienić, lub o przyszłości, która i tak pozostaje nieznana. Wykładając w sposób jasny i zrozumiały koncepcję uważności (mindfulness), autorzy podpowiadają, jak przyjmować ze spokojem wszystkie aspekty własnego życia – te przyjemne i te przykre – jak swobodne wybierać to, co dla nas ważne i podejmować działania, które ukształtują nasze życie wokół naszych nadziei, marzeń i cenionych przez nas wartości. Słowem, po lekturze tej książki życie może nam się ukazać jako pole roztaczających się przed nami wielu możliwości, a nie zestaw sztywnych, zamkniętych, ograniczających scenariuszy dotyczących tego, kim jesteśmy i kim możemy się stać.
Grzegorz Tomicki
Jak korzystać z tej książki? Po prostu ją czytaj. To nie jest lekceważący żart. Nasza książka nie jest typowym poradnikiem, dlatego mamy nadzieję, że zechcesz ją czytać lub smakować, a nie przerabiać lub przepracowywać czy przebrnąć przez nią. Poświęć jej tyle czasu, ile potrzebujesz. Przeglądaj ją od niechcenia, otwieraj na chybił trafił, przeskakuj rozdziały. Nie spiesz się. Jedno możemy obiecać: zaskakującego finału nie będzie (chyba że go wymyślisz).
Książka ta, w odróżnieniu od większości innych, skupia się raczej na przebiegu procesów, a nie na rezultatach. Nie dostarczy ci gotowej recepty na opanowanie lęku czy pozbycie się go, nie nauczy cię powstrzymywać negatywnych myśli, nie pomoże ci uniknąć cierpienia. Pomoże ci za to cieszyć się każdego dnia coraz większą wolnością, tworzyć stopniowo większą przestrzeń na oddech, odpoczynek i życie pełną piersią. Chcielibyśmy, żeby ten zbiór myśli, obserwacji i historii pozostał przy tobie jak dobra kolacja – odżywcza, krzepiąca i zapewniająca środki do kształtowania własnego życia w sposób, na jakim najbardziej ci zależy.
Kelly G. Wilson, Troy DuFrene, W sieci natrętnych myśli
Autorzy: Kelly G. Wilson, Troy DuFrene
Tytuł: W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem
Tytuł oryginału: Things Might Go Terribly, Horribly Wrong: A Guide to Life Liberated from Anxiety
Przekład: Agnieszka Cioch
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne / GWP
Miejsce i data wydania: Sopot 2018
Liczba stron: 216
ISBN: 9788374897365
Dodaj komentarz