Stephen W. Porges: Bezpieczeństwo poliwagalne. Przywiązanie, komunikacja, samoregulacja
W książce Bezpieczeństwo poliwagalne. Przywiązanie, komunikacja, samoregulacja Stephen Porges wykłada podstawy teorii poliwagalnej oraz – przede wszystkim – prezentuje jej konkretne terapeutyczne zastosowania. Dotyczą one takich obszarów jak neurokardiologia, socjalność, zabawa, współczucie, samoregulacja, rezyliencja, uważność, psychoterapia grupowa, interakcja ludzi ze zwierzętami (perspektywa ewolucyjna), połączenie mózg-ciało, autyzm, bezruch czy pandemia. Jak widać, teorię poliwagalną można użyć w wielu aspektach życia psychicznego i społecznego, co świadczy o jej niezwykłej wręcz funkcjonalności.
Porges wyraża przekonanie, że dzięki takim konstruktom jak hamulec wagalny, układ zaangażowania społecznego czy neurocepcja – wszystkie one zastały szczegółowo objaśnione w książce – teoria poliwagalna może dotrzeć do terapeutów, stwarzając im możliwość radykalnej zmiany sposobu leczenia. Dają im one także sposobność skuteczniejszego wykorzystywania układu nerwowego klienta, tak by układ ten współpracował z terapeutą i klientem w ich wspólnym dążeniu do dobrostanu. Terapeuci, przekazując klientom sygnały bezpieczeństwa za pomocą swoich własnych układów zaangażowania społecznego, mogą ich prowadzić przez kolejne stany koregulacji do samoregulacji i rezyliencji.
Stephen W. Porges: Bezpieczeństwo poliwagalne. Przywiązanie, komunikacja, samoregulacja
Stworzona przez Porgesa teoria poliwagalna mówi o tym, jak wchodzimy w kontakt ze światem, oraz o naszej potrzebie bezpieczeństwa i łączności, którą zaspokajamy przez związki oparte na zaufaniu. Przyjmuje ona, że jest tylko jeden układ nerwowy integrujący regulację mózgu i ciała. Na poziomie funkcjonalnym teoria poliwagalna to neuronauka opisująca relację mózg-ciało i łącząca komunikację społeczną z regulacją autonomicznego układu nerwowego. Nie wypowiada się na temat kierunku przyczynowego współwystępujących zaburzeń psychicznych i fizycznych, podkreśla natomiast układy sprzężenia zwrotnego wspierające homeostazę, koncentruje się na operacjonalnych definicjach stresu oraz uwydatnia rolę stanu autonomicznego jako czynnika wpływającego zarówno na podatność na zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, jak i na możliwości rehabilitacji i leczenia.
Książka składa się z czternastu rozdziałów przedstawiających przykłady najnowszych opracowań teoretycznych, empirycznych i użytkowych perspektywy poliwagalnej oraz dodatku będącego krótkim wprowadzeniem w jej najważniejsze zasady. Bez znajomości podstaw teorii poliwagalnej trudno sobie dziś wyobrazić współczesną psychoterapię.
Grzegorz Tomicki
Tytuł: Bezpieczeństwo poliwagalne. Przywiązanie, komunikacja, samoregulacja
Tytuł oryginału: Polyvagal Safety: Attachment, Communication, Self-Regulation
Tłumaczenie: Aleksander Gomola
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2023
Seria: Psychiatria i Psychoterapia
Liczba stron: 448
Format: 15,5×23 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-233-5292-1
Gdzie kupić
Dodaj komentarz