Stephen W. Porges: Bezpieczeństwo poliwagalne. Przywiązanie, komunikacja, samoregulacja

Stephen W. Porges: Bezpieczeństwo poliwagalne. Przywiązanie, komunikacja, samoregulacjaW książce Bezpieczeństwo poliwagalne. Przywiązanie, komunikacja, samoregulacja Stephen Porges wykłada podstawy teorii poliwagalnej oraz – przede wszystkim – prezentuje jej konkretne terapeutyczne zastosowania. Dotyczą one takich obszarów jak neurokardiologia, socjalność, zabawa, współczucie, samoregulacja, rezyliencja, uważność, psychoterapia grupowa, interakcja ludzi ze zwierzętami (perspektywa ewolucyjna), połączenie mózg-ciało, autyzm, bezruch czy pandemia. Jak widać, teorię poliwagalną można użyć w wielu aspektach życia psychicznego i społecznego, co świadczy o jej niezwykłej wręcz funkcjonalności.

Porges wyraża przekonanie, że dzięki takim konstruktom jak hamulec wagalny, układ zaangażowania społecznego czy neurocepcja – wszystkie one zastały szczegółowo objaśnione w książce – teoria poliwagalna może dotrzeć do terapeutów, stwarzając im możliwość radykalnej zmiany sposobu leczenia. Dają im one także sposobność skuteczniejszego wykorzystywania układu nerwowego klienta, tak by układ ten współpracował z terapeutą i klientem w ich wspólnym dążeniu do dobrostanu. Terapeuci, przekazując klientom sygnały bezpieczeństwa za pomocą swoich własnych układów zaangażowania społecznego, mogą ich prowadzić przez kolejne stany koregulacji do samoregulacji i rezyliencji.

Stephen W. Porges: Bezpieczeństwo poliwagalne. Przywiązanie, komunikacja, samoregulacja

Stworzona przez Porgesa teoria poliwagalna mówi o tym, jak wchodzimy w kontakt ze światem, oraz o naszej potrzebie bezpieczeństwa i łączności, którą zaspokajamy przez związki oparte na zaufaniu. Przyjmuje ona, że jest tylko jeden układ nerwowy integrujący regulację mózgu i ciała. Na poziomie funkcjonalnym teoria poliwagalna to neuronauka opisująca relację mózg-ciało i łącząca komunikację społeczną z regulacją autonomicznego układu nerwowego. Nie wypowiada się na temat kierunku przyczynowego współwystępujących zaburzeń psychicznych i fizycznych, podkreśla natomiast układy sprzężenia zwrotnego wspierające homeostazę, koncentruje się na operacjonalnych definicjach stresu oraz uwydatnia rolę stanu autonomicznego jako czynnika wpływającego zarówno na podatność na zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, jak i na możliwości rehabilitacji i leczenia.

Książka składa się z czternastu rozdziałów przedstawiających przykłady najnowszych opracowań teoretycznych, empirycznych i użytkowych perspektywy poliwagalnej oraz dodatku będącego krótkim wprowadzeniem w jej najważniejsze zasady. Bez znajomości podstaw teorii poliwagalnej trudno sobie dziś wyobrazić współczesną psychoterapię.

Grzegorz Tomicki

Tworząc teorię poliwagalną, nie traktowałem jej jako szeroko zakrojonego modelu zmieniającego przyjmowane paradygmaty. Rozwijając ją, sądziłem, że pozostaje zgodna z wcześniejszymi badaniami oraz założeniami teoretycznymi, i w pewnym sensie uważałem ją za kolejny oczywisty krok w dotychczasowym kierunku. Mimo to moje spotkania i rozmowy z przedstawicielami wielu dyscyplin w ciągu dwudziestu pięciu lat, które upłynęły od jej pierwszej prezentacji, uświadomiły mi, że tworzy ramy dla nowej nauki dotyczącej relacji mózg-ciało lub umysł-ciało. Co więcej, gdy zaczęła zyskiwać popularność w dyscyplinach medycznych, okazało się, że strategię wykorzystującą jej twierdzenia można wpisać w rożne modele terapii dotyczące zarówno zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Taka strategia polegałaby na angażowaniu układu nerwowego klienta lub pacjenta i postrzeganiu tego układu jako współpracownika we wspólnym dążeniu ku dobrostanowi.Stephen W. Porges
Autor: Stephen W. Porges
Tytuł: Bezpieczeństwo poliwagalne. Przywiązanie, komunikacja, samoregulacja
Tytuł oryginału: Polyvagal Safety: Attachment, Communication, Self-Regulation
Tłumaczenie: Aleksander Gomola
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków 2023
Seria: Psychiatria i Psychoterapia
Liczba stron: 448
Format: 15,5×23 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-233-5292-1

Gdzie kupić

Stephen W. Porges – profesor Uniwersytetu Indiany oraz założyciel i dyrektor Kinsey Institute Traumatic Stress Research Consortium na tejże uczelni, profesor psychiatrii Uniwersytetu Karoliny Północnej oraz profesor emerytowany na Uniwersytecie Illinois w Chicago i Uniwersytecie Maryland. Pełnił funkcję prezesa Society for Psychophysiological Research oraz Federation of Associations in Behavioral and Brain Sciences. Jest laureatem National Institute of Mental Health Research Scientist Development Award. Opublikował około czterystu recenzowanych artykułów naukowych z takich dziedzin, jak anestezjologia, inżynieria biomedyczna, fizjologia wysiłku fizycznego, neurologia, psychiatria, psychologia oraz badanie i terapia uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *